Üç yaşındaki Musa Süleymanov, Kırım'da son yolculuğuna uğurlandı

27 Temmuz 2020, 18:01

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 26 Temmuz 2020 tarihinde cansız bedenine ulaşılan Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa Süleymanov toprağa verildi. Kırım Tatar halkı, küçük Musa’yı gözyaşları içinde uğurladı.

CENAZEYE EN AZ 3 BİN KİŞİ KATILDI

Kırım Haber Ajansı (QHA) muhabirinin aktardığına göre, oğlunun cenazesine katılamayan Kırım Tatarı siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un ailesine destek vermek için Kırım’ın çeşitli yerlerinden insanlar geldi. Cenazeye en az 3 bin kişi katıldı. Musa Süleymanov, Vasiyet köyünün mezarlığında defnedildi.

HERKES BABASININ CENAZEYE GELMESİNİ BEKLEDİ AMA İŞGALCİLER İZİN VERMEDİ!

Cenazeye katılanlar, küçük Musa’ya sanki öz evladıymış gibi ağladı ve babasının da cenazeye gelebilmesini bekledi.

Ayrıca, avukatların Ruslan Süleymanov’u tutukevinden çıkararak oğlunun cenazesine katılmasını sağlamak için çok çaba gösterdiğini ancak tutuk evi yetkililerinin, “Yukarıdan emir gelmeden hiçbir şey yapamayız” cevabını verdiğini kaydetti. Konuyla ilgili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde Ruslan Süleymanov’un serbest bırakılmasını istediği bildirilmişti.

İlgili haber: Zelenskiy, Putin’den siyasi tutsak Süleymanov’un serbest bırakılmasını istedi

CENAZEDE 500 BİN RUBLEDEN DAHA FAZLA YARDIM TOPLANDI

Dİğer yandan, cenazede Kırım Tatar siyasi tutsağın ailesine destek için yardım kutusu konuldu ve toplamda 500 bin 730 ruble toplandı. Paranın 29 Temmuz 2020’de yapılacak dua merasimi, evin düzenlenmesi ve Musa’nın babaannesi ile dedesinin yaşadığı evin tamir işlerine harcanacağı bildirildi.

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILMIŞTI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. İşgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiği belirtildi.


CENAZE
musa süleymanov
Bunlara da bakın: