Üç Kırım Tatar siyasi tutsak Kırım’dan Rusya'ya sevk edildi

15 Ocak 2020, 23:47

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde yargılanan siyasi tutsaklar; Rüstem Emiruseinov, Eskender Abdulganiyev ve Arsen Abhairov’un (Kurman Grubu) işgal altındaki Kırım’da bulundukları tutukevinden yasa dışı olarak Rusya’ya sevk edildiği bildirildi.

Kırım Dayanışmasına açıklamalarda bulunan aktivist Server Kaymakanov, “Bugün (15 Ocak’ta) Rustem Emiruseinov, Eskender Abdulganiyev ve Arsen Abhairov’a bazı eşya ve gıdalar iletecektim ancak onların tutukevinde olmadığını söyleyerek paketimi kabul etmediler. Başka bir yere gönderilmişler. Nereye gönderildikleri belli değil.” ifadelerini kullandı. 

Daha sonra, siyasi tutsakların Rusya’nın Krasnodar şehrindeki tutukevinde bulunduğu belirtildi.

İŞGALCİ RUSYA’DAN SÖZDE RADİKAL ÖRGÜT SUÇLAMASI

14 Şubat 2019 tarihinde, işgalci güçler Kırım’ın Büyük Onlar (Oktyabrskoye) kasabasında yaşayan bir sıra Kırım Tatarının evine baskın düzenleyerek, arama yaptı. Arama sonucunda, Eskender Abdulganiyev, Arsen Abhairov ve Rüstem Emirüseinov gözaltına alındı.

İşgalci mahkeme, Kırım Tatarları hakkında 13 Nisan tarihine kadar tutuklama kararı aldı. İşgalciler üç Kırım Tatarını “Rusya’da yasaklı olan bir örgüte katılmakla” suçluyor.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyete başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, Kırım Tatarları Reşat ve Rüstem Emirüseinov, Arsen Abrahirov, İzet ve Eskender Abdulganiyev’in evlerinde düzenlenen yasa dışı arama dolayısıyla soruşturma açtığını bildirilmişti.

Hizb ut-Tahrir davası
Kurman Grubu
Bunlara da bakın: