UAEA Başkanı Grossi: Ukrayna'da iki santralden veri akışı kesildi

Güncel
Manas
10 Mart 2022, 07:19
Manas
10 Mart 2022, 07:19

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Ukrayna’da Çernobil ve Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki nükleer faaliyet ve maddeleri denetlemek için ajansın yerleştirdiği ekipmanlardan bilgi akışının kesildiğini duyurdu. Grossi’nin Ukraynalı muhatapları, Çernobil başta olmak üzere ülkedeki nükleer tesislere yönelik yeni bilgileri kamuoyla paylaştı. UAEA başkanı Grossi, işgalci Rus birlikleri tarafından kontrol altına alınan santralin elektrik ağından bağlantısının kesildiğini ve bu durumun endişe verdiğini kaydetti. Öte yandan sorunların çözülmesi için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Antalya’ya gelerek kesin çözüm bulacağının altını çizdi.

Ukrayna Nükleer Düzenlemeler Denetim Kurulu, Zaporijya Nükleer Santrali sahasının işgalci Rus ordusunun kontrolüne geçtiğini, Rusya’nın işgal saldırıları sonucu çıkan yangının söndürüldüğü belirtilmişti. Öte yandan Ukrayna Ulusal Enerji Şirketi Ukrenergo, Çernobil Nükleer Santrali’nde elektriğin tamamen kesildiğini açıkladı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, 10 Mart 2022 tarihinde söz konusu Ukrayna’da Çernobil ve Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki nükleer faaliyet ve maddeleri denetlemek için ajansın yerleştirdiği ekipmanlardan bilgi akışının kesildiğini dile getirdi. Grossi, nükleer santrallerin güvenliği açısından güç kaynağı olarak bir şebekeye bağlı olmasının nükleer tesislerde güvenliğin sağlanması için gerekli olan 7 temel maddeden biri olduğunu vurguladı.

UAEA: Ukraynadaki iki santralden veri akışı kesildi

“ÇERNOBİL VE ZAPORİJYA’DA DURUM DÜŞÜNDÜRÜCÜ”

UAEA Başkanı Grossi, “Günden güne, özellikle radyasyon güvenliği ve tesisi son derece zor ve sınayıcı koşullar altında idare eden personel için Çernobil Nükleer Santrali’nde durumun kötüleştiğini gözlemliyoruz.” dedi.

GROSSİ: RUS ASKERLERİNİN SANTRALDE DAHİLİ RADYASYONDAN KORUNMA KURALLARINA UYUMASI ŞART

UAEA Başkanı Grossi, işgalci Rus güçlerine seslenerek, “Santralde dahili radyasyondan korunma prosedürlerine uymaları, personelin güvenli bir şekilde dönüşümlü çalışma prosedürünü kolaylaştırmaları ve güvenliği sağlamak için diğer önemli adımları atmaları için acil çağrımı yineliyorum.” ifadesini kullandı.

SORUNLARIN ÇÖZÜLME NOKTASI ANTALYA

UAEA Başkanı Grossi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun daveti üzerine Antalya’ya gideceğini belirterek, “Antalya’daki toplantılarda, Ukrayna’nın nükleer tesislerinin emniyet ve güvenliğini sağlamaya ilişkin acil ilerleme kaydetmeyi umuyorum. Artık harekete geçmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.