UA TV Kırım Tatarca yayını için imza kampanyası başlatıldı

Güncel
Anife Bilal
19 Ocak 2020, 12:30
Anife Bilal
19 Ocak 2020, 12:30

Ukrayna’nın UA TV televizyon kanalının Kırım Tatarca yayını için imza kampanyası başlatıldı.

Facebook üzerinden kampanya bilgilerini paylaşan gazeteci Cafer Umerov tüm dünyaya yayın yapan UATV kanalının daha önce İngilizce, Rusça, Arapça, Ukraince dillerinin yanı sıra Kırım Tatarca da yayın yaptığına dikkat çekti ve dezenformasyona karşı mücadelede önemli bir araç olan UATV televizyon kanalını kurtarmak için yardım çağrısında bulundu.

GAZETECİLERİN TALEPLERİ NELER?

Kampanyayı başlatan gazeteciler Ukrayna Hükûmetinden talep ettikleri hususları şu şekilde sıraladı:

-UA | TV’nin İngilizce, Arapça, Rusça, Ukraince ve Kırım Tatarca canlı yayınlarının devamı;

-UA | TV programlarının kendi üretimine ve bunların beş dile çevrilmesine devam edilmesi;

-UA | TV’nin beş dilde yayın yapan web sitesinin ve sosyal medya hesaplarının desteklenmeye ve geliştirilmeye devam edilmesi.

UKRAYNA’YI DÜNYAYA TANITAN KANAL

Ukrayna’nın 7/24 Uluslararası Yayıncılık Multimedya Platformu (IBMPU) olan UA | TV, kurulduğu 1 Ekim 2015’ten itibaren dört yıl boyunca “Ukrayna’yı dünyaya” tanıtma misyonunu gerçekleştiriyordu. Kanal, ülke hakkındaki dezenformasyona karşı koymada ön plandaydı. Ukrayna hükûmetinin, UA | TV’nin 13 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere İngilizce, Arapça, Rusça ve Kırım Tatarca canlı yayınlarını durdurma kararı, ülkenin kendi anlatıları üzerindeki kontrolünü büyük ölçüde azaltmakta ve kötüleşen ve saldırganlaşan propagandaya karşı ülkeyi savunmasız bırakıyor.

Kanalın amacı, Ukrayna’nın “Russia Today” gibi yayıncıların yaptığı Rusya propagandasına karşı durmak ve Ukrayna hakkında, Ukrayna’dan objekif, doğru ve önemli bilgileri sağlamaktı. Bu dijital diplomatik bir görev olarak çok değerliydi ve kanal bu görevi layıkıyla sürdürmekteydi. UA | TV uluslararası ekipleri, dünyanın dört bir yanındaki geniş kitlelere en son haberleri, analizleri ve beş dilde (Ukraynaca, İngilizce, Rusça, Arapça ve Kırım Tatarca) özel röportajları vermek için yorulmadan çalıştı.

UA | TV’nin erişim alanı geniş ve rakipsizdi. Kanal, dünya çapında 5 uydu ve 768 kablo ağında mevcuttu; Avrupa, ABD, Kanada, Asya, Orta Doğu ve Geçici Olarak İşgal Altındaki Bölgelerde (Donetsk, Luhansk ve Kırım) yayın yapmaktaydı.

UKRAYNA’NIN İMAJINI KORUYORDU

Kanal, haber programları dışında, kendi yapımı olan 30 programla Ukrayna’nın zengin kültürünü, Kırım ve Doğu Ukrayna ile ilgili içerikler de dahil olmak üzere son gelişmeleri, devam eden reformları, bilim, teknoloji ve kültürdeki başarıları, tanınmış Ukraynalıların hikayelerini, Ukrayna tarihini, sanatını, doğasını ve turistik yerlerini dünyanın birçok bölgesindeki izleyicisine aktarmaktaydı. Bu tür programların olmaması halinde dünyanın dört bir yanındaki pek çok ülke vatandaşlarının Ukrayna’nın diğer yönleri hakkında bilgisiz kalacağı ve ülkenin sadece savaşçı ve az gelişmiş olarak olumsuz tasvirini bilecekleri fark ediliyor.

UA | TV, Rusya propagandasıyla enformasyon savaşının ön cephesinde yer alıyordu. Kanal ve ekibi, dünyaya gerçek Ukrayna’yı görmesine yardımcı oldu. Hükûmetin UA | TV’yi kapatması halinde, Ukrayna’nın dünyadaki sesinin yok olacağı sıkça dile getiriliyor.