UA: KIRIM kanalının özel yayın projesi: Kırım Tatar Sürgünün 75. yıl dönümü

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 13:08
Anife Bilal
18 Mayıs 2019, 13:08

Ukrayna’nın UA: KIRIM televizyon kanalı Kırım Tatar Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü dolayısıyla özel bir proje hazırladı. 75 yıl önce Kırım Tatarlarının zorla kendi tarihi anavatanlarından sürülmesinin yıl dönümüne ithafen yayın gerçekleştirilecek.

(Yayın aşağıdaki linkten takip edilebilir)

UA: KIRIM televizyon kanalında 18 Mayıs 2019 tarihinde saat 13.00 ile 21.30 arasında kanalın muhabirleri Kırım Tatar diasporası temsilcileri, siyasi uzmanlar, devlet yetkilileri ve sanatçılarla sohbet edecek. Yayın çerçevesinde Ukrayna’nın Kırım ve Kırım Tatarlarıyla ilgili politikası ele alınacak ayrıca bu matem gününün yurt dışında nasıl kaydedildiği gösterilecek.

Yayın, UA TV ve Kırım Haber Ajansı ortak yayını şeklinde gerçekleştiriliyor.

Kanalda yayınlanacak özel projenin programı şu şekilde:

-13.00’te Sunucu Muslim Ümerov sosyal psikolog ve  füturologlar ile bir halkın tarihindeki trajik olayların onun bilincini nasıl etkilediğini  ve mağduriyette kurtulmak için nelerin yapılması gerektiği hakkında konuşacak.

-13.30’da Kırımlı yönetmen Galina Cıkayeva, Kırımlı iç mültecilerle hazırladıkları performansı anlatacak. Ayrıca video görüntü aracılığıyla yayına bağlanacak Ukrayna Kültür Bakanı Yevgen Nişçuk, Kırım Tatar meselesinin Ukrayna kültür politikasında ne şekilde temsil edildiği hakkında bilgi verecek.

-14.00’te Ukrayna Fuar Merkezi’nde (VDNH) düzenlenen “Çalınan Kırım” sergisini açılışının canlı yayını gerçekleştirilecek. Sunucular Andriy Kulikov ve Yelizavete Tsaregradska ressam Vlodko Kaufman’la birlikte sanattaki trajedi hakkında konuşacak.

-15.00’te UA:KIRIM kanalında Kıyiv’de düzenlenecek anma konseri yayınlanacak. Konsere Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Kırım Tatar milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un katılmaları bekleniyor. Gazeteci Osman Paşayev, Ukrayna’daki Letonya, Kanada, Fransa büyükelçilerle sohbet ederek diplomatlara Ukrayna’nın Kırım politikasıyla ilgili sorular soracak.

-16.30’dan itibaren Kıyiv’de düzenlenecek Kırım Tatar bayraklı araç maratonu yayınlanacak. Sunucular Muslim Ümerov ve QHA (Kırım Haber Ajansı) Baş Editörü Rüstem Halilov, Kırım Tatar gençlik hareketi hakkında konuşacak. Kırım, Türkiye, Rusya, Polonya, Romanya ve Özbekistan’da yaşayan genç ve başarılı Kırım Tatar diaspora temsilcileri yayına bağlanarak kendi deneyimlerini aktaracak.

18.00’de kanalda Kıyiv’in Bağımsızlık Meydanında Kırım Tatar Sürgününün 75. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenecek miting yayınlanacak. Stüdyoda bulunan sunucular Mıroslava Barçuk, Larisa Voloşına ve Georgiy Spasokukotskiy, Kırım Tatar Soykırımı Anma Günü ve genel olarak Kırım konusu etrafında millete ayırmaksızın Ukrayna vatandaşlarını bir araya getirebilecek hususlar hakkında konuşacak.

21.00’de Sunucu Osman Paşayev ve Dariya Girna gün boyunca yayınlanan projeyi özetleyecek.

TÜRKÇE YAYIN GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Bunun dışında proje devamında Kırım ve Ukrayna’nın diğer bölgelerinden canlı bağlantılar yapılacak. Birleşik Krallık, Rusya, Türkiye, Polonya, Kanada, ABD’deki Kırım Tatar diasporaları temsilcileri canlı bağlanarak Kırım Tatar Soykırım Kurbanları anma Gününün ülkelerinde nasıl kaydedildiğini ve bu ülkelerdeki Kırım Tatar hareketini anlatacak

UA:KIRIM televizyon kanalı kreatif yapımcısı Muslim Ümerov en büyük Kırım Tatar diasporasının Türkiye’de olduğunu bu yüzden özel projenin yerel medya kuruluşları için Türkçe yayınlanacağını bildirdi.

Proje ile ilgili açıklama yapan UA:KIRIM televizyon kanalı yönetici yapımcı Osman Paşayev, “Kırım Tatarlarının 1944’ta ana vatanlarında sürülüşü Ukrayna tarihi belleğinin bir parçası. çünkü Kırım Tatarlarının Ukrayna ve Kırım dışında başka bir vatanı yok. Bu trajedinin 75’inci yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan bizim özel projemiz sadece Kırım Tatar halkının geçmişi ile ilgili değil, şu anki ve gelecekteki durumu hakkında. 2015’te Ukrayna Parlamentosu Kırım Tatar sürgününü soykırım olarak tanıdı, bugün ise elimizde bir diplomatik zafer daha var; Letonya da sürgünü soykırım olarak tanıdı. Bu adımlarla halkın yeni tarihi oluşuyor ve biz bunu anlatmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.