TVNET televizyon kanalında "Kırım" konuşuldu

Güncel
Ozan Barış Erim
05 Şubat 2020, 21:52
Ozan Barış Erim
05 Şubat 2020, 21:52

TVNET televizyon kanalında yayınlanan “Karşı Karşıya” programının, 5 Şubat 2020 tarihindeki bölümünde gündem Kırım oldu.

Erem Şentürk’ün sunduğu “Karşı Karşıya” programının “Kırım Özel” yayınında, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın günümüzdeki durumu, Karadeniz jeopolitiğindeki stratejik önemi ve Kırım Tatar halkının tarihten bugüne yaşadığı sorunlar tartışıldı. Programın konuşmacı konukları arasında ise, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay, Yardımcı Doçent Doktor Filiz Utku Aydın Bezikoğlu, Araştırmacı Yazar Burak Çalışkan yer aldı.

Programda, Araştırmacı Yazar Burak Çalışkan tarafından Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Karadeniz jeopolotiği açısından önemine dikkat çekildi.

“DÜNYA İŞGALE SESSİZ KALIRSA SADECE KIRIM TATARLARI DEĞİL TÜM DÜNYA ETKİLENECEK”


Yayına, Kırım Tatar halkının milli lideri Kırımoğlu Kıyiv’den telefon bağlantısı ile katıldı. Kırımoğlu işgal ile ilgili, 21. yüzyılda ilk kez bir devletin başka bir devletin toprağını ilhak ettiğini belirtti. Batı ülkelerinin aldıkları çeşitli kararlar ve yaptırımlar ile Rusya’ya ekonomik darbe verdiklerini ifade eden Kırımoğlu, “Bütün uluslararası kaideler çiğnendi. 21. yüzyılda ilk kez bir devlet bir başka devletin toprağını ilhak etti. Dünya eğer buna sessiz kalırsa bundan yalnız Kırım Tatarları değil tüm dünya etkilenecek. Onun için, biz dünya kamuoyundan destek bekliyoruz. Batı ülkeleri çeşitli kararlar ve yaptırımlarla Rusya’ya büyük ekonomik darbeler veriyor. Biz ne olursa olsun, Kırım’ı mutlaka Rusların elinden kurtaracağız.” dedi.

“BİZ BU MÜCADELEYİ KAZANACAĞIZ”

Yayına Ankara’dan katılan Yardımcı Doçent Doktor Filiz Utku Aydın Bezikoğlu ise mücadelenin bırakılmaması gerektiğini vurguladı. Rusya’ya karşı doğrunun ve haklının mücadelesini vermeleri gerektiğini kaydeden Bezikoğlu, şöyle konuştu:

“Rusya’ya karşı önemli olan doğrunun ve haklının mücadelesini vermek. Uzun sürecek bu mücadele ama biz bu mücadeleyi kazanacağız.”

“KIRIM’DA İLHAK YOK, İŞGAL VAR”

KTMM Türkiye Temsilcisi ve Emel Kırım Vakfı Başkanı, yapımcı ve yönetmen Zafer Karatay ise Kırım’da ilhak değil bir işgal olduğunu vurguladı. Sözde ilhakın sözde bir referandum ile yapıldığına dikkat çeken Karatay, “Kırım’da şuan da ilhak yok işgal var. Kırım’da sözde bir referandum yapıldı. Silahların gölgesinde geçen referanduma rağmen katılım oranı yüzde 32 ve bu yüzde 32’lik oranın yüzde 83’ü evet oyu kullandı. Rusya bu sözde referandum sonuçlarını, silahların gölgesinde ortaya çıkan sonuçları büyük bir propagandaya çevirerek ‘halk bizi istedi’ dedi.” diye konuştu.