Sultan Rayev, TÜRKSOY'da yapılan törenle genel sekreterlik görevine resmen başladı

Güncel
qha muhabir
12 Nisan 2022, 20:58
qha muhabir
12 Nisan 2022, 20:58

TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini yürüten Düsen Kaseinov bugün görevini Sultan Rayev’e devretti. Devir teslim törenine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da katıldı. Çavuşoğlu, 14 yıl boyunca TÜRKSOY’da görev yapmış olan Düsen Kaseinov’a çalışmalarından dolayı teşekkür ederken, yeni Genel Sekreter Sultan Rayev için, “TÜRKSOY’a önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz, çıtanın yüksek olduğunu biliyoruz ama devraldığı bayrağı daha yükseklere taşımak için gayret sarf edecektir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatında (TÜRKSOY) Genel Sekreterlik devir teslim töreni yapıldı. 31 Mart’ta düzenlenen TÜRKSOY Daimi Konseyi Toplantısında alınan kararla, Genel Sekreterliğe seçilen Sultan Rayev, Ankara’da düzenlenen bir törenle Düsen Kaseinov’dan görevi devraldı.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğin Konferans Salonunda düzenlenen törene, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, çok sayıda büyükelçi ve davetli katıldı.

DÜSEN KASEİNOV: BÜYÜK BİR GURUR VE UMUT İLE GÖREVİMİ DEVREDİYORUM

Törende TÜRKSOY Genel Sekreterliği görevini devreden Düsen Kaseinov, görevini 14 yıl önce büyük bir gururla aldığı görevi Rayev’e bırakacağını söyledi. TÜRKSOY’da çalıştığını her gün kendini evinde gibi hissettiğini ifade eden Kaseinov, “Türk dünyasının dört bir yanından gelerek benimle mesai yapan tüm arkadaşlarımın aynı duyguları paylaştığını düşünüyorum. Bizler, geçen yıllarda harika insanlarla tanıştık, dostluklar kurduk, eşsiz kültür köprüleri inşa ettik, ortak kültürümüzü dünyanın dört bir yanına taşıyarak başarılarımızı taçlandırdık, acılarımızı, mutluluklarımızı paylaştık. Ben bugün büyük bir gurur ve umut ile görevimi devredeceğim” ifadelerini kullandı.

SULTAN RAYEV: TÜRKSOY GEÇEN SÜREDE TÜM DÜNYADA SAYGINLIK KAZANDI

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Rayev de bugünün önemli bir gün olduğunu belirterek, geleneği layıkıyla yerine getirerek Türk dünyasının kültürel iş birliği için yeni bir sayfa açtıklarını söyledi. Rayev, “Birlikteliğimiz dünya medeniyetinin gelişmesine de önemli katkılar sağladı. Geçen sürede TÜRKSOY, kültür alanındaki birlikteliğimizin marka ismi haline gelerek tüm dünyada saygınlık kazandı” dedi.

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: SULTAN RAYEV ALDIĞI GÖREVİ ÇITANIN ÜSTÜNE TAŞIYACAKTIR

Törene katılan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görevi teslim eden Düsen Kaseinov’a teşekkür ederek, “Sayın Düsen Kaseinov, Kazakistan Kültür Bakanı ve Türksoy Genel Sekreteri olarak Türk dünyasına çok önemli hizmetleriniz oldu” sözlerini sarf etti. Öte yandan Çavuşoğlu, Genel Sekreter Sultan Rayev için de “TÜRKSOY’a önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz, çıtanın yüksek olduğunu biliyoruz ama devraldığı bayrağı daha yükseklere taşımak için gayret sarf edecektir. Biz de kendisine her türlü desteği sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

MEHMET NURİ ERSOY: KÜLTÜREL FAALİYETLERİMİZ İLERDE BÜYÜK İŞLER İÇİN BİZE İLHAM VERECEK

Düsen Kaseinov’a teşekkür eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, “Bu teşkilat vasıtasıyla oluşturduğumuz sinerji, birlikteliğimiz ve dayanışmamız çok kıymetli. İleride kültürel faaliyetlerimiz çok daha büyük sinerjiye, çok daha büyük işlere doğru bize ilham verecek. Önemli olan gelecek kuşaklara, halklarımıza, Türk kültürünü daimi bir şekilde aktarmak. Bunlar da bizler için çok kıymetli” dedi.

TÜRKSOY GENEL SEKRETERİ SULTAN RAYEV KİMDİR?

Sultan Rayev, Kırgızistan’ın Oş Bölgesi Kara-Suu ilçesinin Jooş köyünde 13 Temmuz 1958’de dünyaya geldi. Kırgızistan Devlet Üniversitesi (KDÜ) Gazetecilik Bölümünden 1984’te mezun olan Rayev, 1977-1979 yılları arasında askerlik görevini yerine getirdi.

“Kırgızistan Kültürü” adlı gazetede 1979’da iş hayatına atılan Rayev, 2002’ye kadar çeşitli devlet gazetelerinde muhabirlik ve genel yayın yönetmenliği görevlerinde bulundu. Rayev, 2002-2020 yılları arasında dönemin hükümetlerinde, eğitimin yanı sıra kültür bakanlıklarında çalışmalarda bulunarak çeşitli komisyonların başkanı, bakan yardımcısı ve bakan oldu.

TÜRKSOY Genel Sekreterliğine seçilmeden önce Rayev, 2020’den bu yana Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreter Yardımcılığı görevinde bulunuyordu. Kırgızistan’da çok sayıda hikaye, roman, drama ve şiir yazarlığıyla tanınan, 14 devlet, vakıf ve uluslararası ödülün sahibi olan Rayev, 2011’de “halk yazarı” unvanına layık görüldü.

Rayev, Toz Yolu (1988), Güneşte Bir Çocuk (1991), Kraliçe’nin Gözyaşları (2008), Haftanın Beşinci Günü (2011), Taç (2012), Pusu (2019) adlı hikayeleri, Cenaze (2013), Kara (2015), Haftanın Beşinci Günü (2017), Sel (2018), Tımarhane (2018) romanlarını yazdı; Ah, kızlar (1990), Güneşte Bir Çocuk (1990), Bir Duvar (1992), Kadın (1993), Kaşar (1998), Ben Hazırım (1999), İshak Razzakov (2000), Kraliçelerin ağlaması (2001), Mekke’ye giden uzun bir yol (2011), Suflör (2015), Yırtıcı kuş (2016) adlı tiyatro eserlerini kaleme aldı.

Kurmancan-Datka, Son gün, Ağabey ve Kadın adlı sinema filmlerinin senaryolarını yazan Rayev, 2016’da Antistandart adlı bir şiir kitabı çıkardı. Rayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı tarafından 2021’de Birlik Madalyası ile ödüllendirildi.

TÜRKSOY, TÜRK KÜLTÜRÜNÜ GELECEK NESİLE TAŞIMAYI AMAÇLIYOR

Türk dünyasının UNESCO’su olan TÜRKSOY, 1993’te, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve Türkiye kültür bakanları tarafından imzalanan anlaşmayla kuruldu.

TÜRKSOY, kurulduğu günden bu yana Türk halklarının gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmak ve dünyaya tanıtmak için çalışıyor.