TURKSİD, Ukrayna Yatırım İmkanları Konferansı: Büyükelçiler, yatırımcılara destek için hazır

Diaspora
Ömer Kaya
16 Şubat 2021, 17:30
Ömer Kaya
16 Şubat 2021, 17:30

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneğinin düzenlediği “Ukrayna Yatırım İmkanları Konferansı”, Türkiye ve Ukrayna’dan iş insanlarını bir araya getirdi. Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga ve Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere’nin konuşmacı olarak katıldığı çevrimiçi konferansa yoğun ilgi gösterildi. Büyükelçi Sıbiga ve Büyükelçi Güldere, konferans kapsamında yatırımcılara; Ukrayna topraklarında tarım, Ukrayna Organize Sanayi Bölgelerinde yatırım, teşvik ve desteklerle ilgili bilgileri aktardı.

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Ukrayna’da yatırım yapmak isteyen iş adamlarını bilgilendirmeye yönelik önemli bir konferans gerçekleştirildi. Konferansta, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga (Andrii Sybiha) ve Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, Ukrayna’daki yatırım imkanlarına yönelik açıklamalarda bulundu. Konferansa, TURKSİD üyeleri ve Türkiye ile Ukrayna’dan iş insanları katıldı. Ayrıca konferansa Ukrayna Berdyansk Belediye Başkanı Valeriy Baranov da katılım gösterdi. Türkçe ve Ukraince olarak düzenlenen 16 Şubat 2021 tarihindeki konferans, TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konferansta, Büyükelçi Sıbiga ve Büyükelçi Güldere konuşmalarını gerçekleştirdi. Ardından Eximbank yetkilisi Zehra Türköz Sayar tarafından Eximbank kredilerine ilişkin tanıtım sunumu yapıldı.

Program kapsamında açılış konuşmasını yapan TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, halen yatırım fırsatlarını incelemek üzere Ukrayna’da çalışma gezisinde olduğunu dile getirdi. Başkan Baştuhan, TURKSİD’in kuruluş amacını ve faaliyetlerini tanıttı. TURKSİD olarak Ukrayna’daki yatırım projeleri üzerinde çalıştıklarını kaydeden Baştuhan, “Şu anda Ukrayna’da TURKSİD heyeti olarak bulunmaktayız. Resmi makamlara ve Ukrayna’daki yatırımcılarla ilişkiler kurmayı planlıyoruz. Şehirlerdeki yatırım potansiyellerini Ukraynalı muhataplarımızla birlikte gezerek yerinde incelemeler yapıyoruz. Bu program ile sanayici, turizmci üyelerimize Ukrayna’daki yatırım imkanları konusunda fırsat oluşturmak istiyoruz. Buradaki yatırımlarda ciddiyetimizi ve potansiyelimizi göstermek istiyoruz. Amacımız Ukrayna’da kalıcı işler yapmak.” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKELÇİ GÜLDERE: UKRAYNA’NIN HER BÖLGESİ DAHA FAZLA YATIRIMCI ÇEKMEK İÇİN YOĞUN BİR GAYRET İÇERİSİNDE

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, çevrimiçi toplantıya katılan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı ve Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’nın şehit ettiği 13 kişiye rahmet diledi. Büyükelçi Güldere, bölücü terör örgütü PKK’yı kınadı. Ardından konuşmasına geçen Büyükelçi Güldere, iki ülke arasında halen çalışmaları devam eden Serbest Ticaret Anlaşmasının en yakın zamanda imzalanacağını kaydetti ve yeni ticari hacim hedefinin 10 milyar dolar seviyesine yükseltildiğini ifade etti.

“Ukrayna’nın her bölgesi daha fazla yatırımcı çekmek için yoğun bir gayret içerisinde. Bunu son olarak ben de kendi yaptığım bölge turunda gözlemledim. Ukrayna’nın batı bölgesindeki 5 şehri peş peşe ziyaret ettik. Önümüzdeki dönemde Ukrayna’nın diğer bölgelerine de ziyaretlerimiz sürecek. Bu ziyaretlerde, yerel yöneticilerle, valilerle, belediye başkanlarıyla konuşuyoruz. Kendi bölgelerindeki ekonomik iş birliği imkanlarını bizlere anlatıyorlar. Oralarda yaşayan vatandaşlarımızla, iş adamlarımızla bir araya geliyoruz. Onların çözüm bekleyen bir konusu var mı bunları öğreniyoruz. Gerçekten de Ukrayna’nın hemen her köşesinde küçük büyük Türk yatırımcıları olduğunu görmek bizleri mutlu ediyor.

“TÜRK FİRMALARI UKRAYNA’YA KALICI BİR PARTNER OLARAK BAKIYOR”

Bu Türk işletmelerinin pek çoğu artık onlarca yıldır Ukrayna’da yaşıyorlar ve bu ülkeyi ikinci vatanları olarak görüyorlar. Dolayısıyla Türk girişimciler, Ukrayna’ya geldiği zaman daha kalıcı gözle bakıyor. Ukrayna makamlarının bu hevesi ve isteği en iyi şekilde değerlendirmesini diliyoruz. Türk firmaları, Ukrayna’ya sadece müşteri olarak değil kalıcı partner olarak bakıyor. Bu iki ülke arasındaki ilişkilerin ruhuna da uyan bir yaklaşımdır. Bugünkü buluşmanın ana konusu olan tarım ve hayvancılık konusunda da Ukrayna önemli bir yatırım merkezidir. Bununla birlikte Ukrayna’nın tarım alanında yoğun bir reform içinde olduğunu görüyoruz. Türk girişimcilerin, tarımsal üretimin ötesinde tarım ürünlerinin işlenmesi suretiyle ciddi bir ihracat imkanı bulabileceklerini düşünüyorum.

“KORONAVİRÜS SALGINI DAHİL HİÇBİR ŞEY UKRAYNA TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ ZAYIFLATAMIYOR”

Bir diğer konuda Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde Organize Sanayi Bölgesinin kurulması hususu. TURKSİD ve üyeleri bu konuda yakından ilgileniyorlar. Görüştüğüm vali veya belediye başkanları, kendi bölgelerinde değişik Türk girişimcilerinin bulunacağı Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması fikrine çok sıcak yaklaşıyorlar. Bu anlamda, Türkiye’deki OSB’lere benzer şekilde tesislerin Ukrayna’da kurulması bu seneki öncelikli başlıklarımız arasında yer alıyor. Bu sadece tarım da değil, orman ürünleri, madencilik gibi konularda da yatırım imkanı bulunuyor. Bu konuda iki ülke yatırımcısının da kazanacağı kazan kazan formülüyle iki ülkenin yararına olacak birlikteliklerin kurulacağını düşünüyoruz.

Biz buradaki Büyükelçiliğimiz ve ticari müşavirliklerimiz olarak, her zaman yatırımcılarımıza yardımcı olmaya hazırız. Son olarak, şunu söylemek isterim koronavirüs salgını da dahil hiçbir şey Ukrayna Türkiye ilişkilerini zayıflatamıyor. Dolayısıyla bu toplantının, TURKSİD iş adamlarının daha da aktif olmaları için vesile olmasını diliyorum. “

BÜYÜKELÇİ SIBİGA: TÜRKİYE-UKRAYNA EKONOMİK İLİŞKİLERİ, İMKANLAR PENCERESİDİR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, katılımcılara teşekkür ettikten sonra konuşmasına, Irak’ın kuzeyinde terör örgütü PKK’nın şehit ettiği vatandaşları anarak başladı ve Türk halkına başsağlığı diledi. Büyükelçi Sıbiga, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ekonomik iş birliği konusunu dile getirerek; “Pandemi sınavından başarılı bir şekilde geçtik bunu hem ticari hacim ve ekonomik etkileşim sürecimiz gösteriyor. Geçen yılın sonucuna bakılırsa bu durum net bir şekilde anlaşılır. Tüm bunların arkasında net işler, projeler yer alıyor. Tabii ki de TURKSİD’in içinde yer alan iş adamlarının faaliyetleri de son derece önemlidir. Türkiye ve Ukrayna arasındaki ekonomik ilişkiler, bir imkanlar penceresidir. Çünkü burada kullanılabilecek büyük bir potansiyel var.” ifadelerini kullandı.

“UKRAYNA TÜRKİYE İLİŞKİLERİNİ DERİNLEŞTİRMEK İÇİN HER ZAMAN İŞBİRLİĞİNE AÇIĞIZ”

Büyükelçi Andriy Sıbiga konuşmasına şöyle devam etti:

“Ukrayna tarafının değerlendirmelerine bakılırsa, özellikle bu yıl Serbest Ticaret Anlaşması için sonuç getirici bir yıl olabilir. Ukrayna’da yönetim reformunun gerçekleştiğini hatırlatmak istiyorum. Bu demek oluyor ki ülkedeki şehirler belirli bir bütçe aldı. Bu bütçenin kamu-özel ortaklıkları için kullanılabileceğini hatırlatmak isterim. Bu yüzden herkesi Ukrayna’nın çeşitli bölgelerinde temaslar kurarak bu potansiyeli kullanmaya davet ediyorum. Başkan Ertan Baştuhan’ın gezisi de bunun en büyük örneğini sergiliyor. Bir diğer konu da şudur ki, bugün aramızda Eximbank temsilcisi de bulunuyor. Şu anda Ukrayna’daki ortaklarımızın da katılımını sağlayarak Ukrayna Türkiye özelinde ilgili kredilerin çıkmasını sağlamak istiyoruz. Eximbank kredilerinden her şeyden önce TURKSİD üyelerinin faydalanmasını istiyoruz. Ayrıca, bu yıl Ukrayna bağımsızlığının, 30. yılını kutlayacak. Bu konuda önemli projeler planladık. Bunlardan bazıları ekonomik etkileşim noktasında olacaktır. Türk ortaklarımızla bunları hayata geçirmek istiyoruz. Ekonomik etkileşime önem vermek için çalışıyoruz. Bu konuda Ukrayna- Türkiye ilişkilerini derinleştirmek adına diama iş birliğine açık olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Program sonunda Türk Eximbank yetkilisi Zehra Türköz Sayar, tarafından Eximbank’ın imkanlarına dair kredi fırsatlarına ilişkin sunum gerçekleştirildi. Eximbank’ın ihracatın artırılması için kurulduğunu kaydeden Sayar, Türkiyeli ve Ukraynalı yatırımcılara bu noktada destek olabilmekten mutlu olacaklarını kaydetti.

TURKSİD’in Zoom üzerinden düzenlediği çevrimiçi toplantının yayını Facebook üzerinden de paylaşıldı: