TURKSİD'in Kıyiv Şubesi açılıyor

Ekonomi
Ömer Cihad Kaya
15 Ekim 2019, 16:48
Ömer Cihad Kaya
15 Ekim 2019, 16:48

İstanbul merkezli olarak kuruluşunu tamamlayan Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), Kıyiv (Kyiv) şubesini açmak üzere girişimlerini tamamladı.

Ukrayna’ya iki günlük bir ziyaret düzenleyen Dernek Başkanı Ertan Baştuhan, Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar milletvekili Rüstem Umerov ve ile görüşmesinin ardından QHA’na açıklamalarda bulundu. TURKSİD Kıyiv Temsilcisi ve Kırım Haber Ajansı (QHA) eski Koordinatörü, iş adamı İsmet Yüksel ile birlikte derneğin çalışmalarını anlattı.

TURKSİD’DEN KIRIMOĞLU’NA ZİYARET

TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, Kıyiv’e istişare için geldiklerini vurgulayarak; “Milli liderimiz Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile yaptığımız görüşmede kendisinden tam destek sözü aldık. Romanya, Bulgaristan ve Polonya’daki teşkilatlanma çalışmalarına ek olarak Baltık ülkelerine yönelik girişimlerimizde liderimiz bize destek olacak. Ukrayna Şubemiz için yer bulduk” dedi.

Ukrayna Parlamentosu milletvekili Rüstem Umerov ile de fevkalade yapıcı görüşmelerde bulunduğuna işaret eden Ertan Baştuhan temaslarını, “Ukrayna’da temsilcilikten öte bir dernek olarak da örgütleneceğiz. Eko Avrasya Ukrayna Temsilcisi ile istişarelerimiz oldu. Sadece Ukrayna Türkiye arasında değil Bulgaristan, Romanya ve Polonya ile de yeni köprüler oluşturmak amacındayız” sözleri ile özetledi.

YÜKSEL: UKRAYNA-AB İLİŞKİLERİ HIZLI GELİŞİYOR

TURKSİD Ukrayna Kurucu Başkanı İsmet Yüksel de Ukrayna’da işdamalarının önünde büyük fırsatlar bulunduğuna işaret ederek “Yatırıma açık bir ülke. Avrupalı yatırımcı Ukrayna’ya karşı korkak davranıyor. Türk iş adamları riski seviyor. Ukrayna-Avrupa Birliği ilişkileri hızla gelişiyor. Sadece Türkiye değil Avrupa’daki iş adamlarına da yeni fırsatlar sunuyor” sözleriyle hedeflerini özetledi.