TURKSİD'den Kıyiv ziyareti

14 Ekim 2019, 17:41

Bir süre önce İstanbul merkezli olarak kuruluş toplantısını gerçekleştiren Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) Başkanı Ertan Baştuhan, Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e ziyaret gerçekleştirdi.

Ziyaret kapsamında TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Parlamentosu Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile ofisinde görüşerek, kendisine derneğin rozetini takdim etti.

Başkent Kıyiv’de (Kyiv); Ukrayna Parlamentosunun Kırım Tatar milletvekili Rüstem Umerov ve TURKSİD Kıyiv Temsilcisi, Kırım Haber Ajansı (QHA) eski Koordinatörü, iş adamı İsmet Yüksel ile de bir araya gelen Ertan Baştuhan, derneğin gelecek dönemdeki faaliyetlerine ilişkin verimli görüşmelerde bulunduğunu kaydetti.

“KIRIMOĞLU İLE TURKSİD’İN OLUŞUMU HAKKINDA SOHBETİMİZ OLDU”

TURKSİD Başkanı Ertan Baştuhan, Kıyiv ziyareti ile ilgili Kırım Haber Ajansına şu açıklamalarda bulundu: “Çalışmalarımız şu anda Kıyiv’de devam ediyor. Ziyaretin ikinci gününde, Temsilcimiz İsmet Yüksel Bey ile buradaki iş adamları ile görüşmelerimiz oldu. İlk gün, Sayın Mustafa Kırımoğlu’nu ziyaret ettik. Kendisiyle TURKSİD’in oluşumu, dünya ekonomisi ve siyasetiyle ilgili bir sohbetimiz oldu. Bugün de, Sayın Ukrayna Milletvekilimiz Rüstem Umerov ve Temsilcimiz İsmet Yüksel ile iki saate yakın bir görüşme gerçekleştirdik. Rüstem Umerov, bu oluşumun hayırlı olmasını diledi. Bize her konuda destek olacağını söyledi.”

TÜRKİYE UKRAYNA ROMANYA KIRIM SANAYİCİ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD), Kırım Tatar diasporasının yaşadığı bölgeler arasında güçlü ekonomik iş birliğini inşa etmeyi planlıyor. Derneğin kuruluşunda; Türkiye, Ukrayna ve Romanya’dan iş adamları bulunurken, gelecek dönemde Polonya, Litvanya ve Letonya gibi Orta Avrupa’da yaşayan Kırım Tatar iş adamlarının da kuruluşa katılması bekleniyor.

Ertan Baştuhan
KIYİV
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
TURKSİD
Bunlara da bakın: