TÜRKSAV'dan Azerbaycan'a destek

Güncel
Ozan Barış Erim
14 Ekim 2020, 15:25
Ozan Barış Erim
14 Ekim 2020, 15:25

Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı (TÜRKSAV), Azerbaycan’a destek mesajı yayımladı.

TüRKSAV, Azerbaycan ordusunun işgal altındaki topraklarını kurtarmak için başlattığı operasyona desteğini bildirdi. TÜRKSAV, Karabağ’da elde edilen başarının yarım kalmaması gerektiğini belirterek, “Türkiye Türklüğü olarak her zaman Azerbaycan’ın yanındayız.” diye kaydetti.

“AZERBAYCAN’IN KARABAĞ MÜCADELESİ DURMAMALI”

Ermenistan’ın sivilleri öldürmeye devam ettiği ve ahlaki anlayışa sahip olmadığı vurgulanan açıklamada, şunlar ifade edildi:

“30 yıldır işgal altında bulunan Karabağ’ın kurtarılması için Azerbaycan’ın vermiş olduğu mücadele hiçbir şart altında durmamalı, nihai hedefine ulaşıncaya dek devam etmelidir. Emperyalistlerin oyuncağı durumundaki Ermenistan, ahlaki ve insani anlayışa sahip değildir. Sivilleri öldürmeyi, şehirleri bombalamayı sürdüren Ermenistan’ın bu vahşi yöneticilerine karşı diplomasi yoluyla Azerbaycan lehine bir mesafe alınacağına bel bağlamak yanıltıcı olur. Unutulmamalıdır ki Türk milletinin 8 yüzyıl boyunca bağrında barındırdığı Ermeniler, emperyalistlerin kışkırtmasıyla kendi devletine ihanet etmiş, katliamlar yapmıştır. Bu yolda nedamet duymadığı gibi katliamlarına devam ederek sivilleri öldürmekten zevk almaktadır. Hocalı katliamı ve Gence’yi füzelerle bombalayıp masum insanları öldürmesi bunun son örneğidir. Bu aşamada Ermenistan’a karşı siyasi mücadele verme yolunu seçmek, Türklere karşı yapılmakta olan katliamları engellemez. Azerbaycan Türk Ordusu’nun Karabağ’da elde etmiş olduğu bu başarı yarım bırakılmamalı, Karabağ’ın Azerbaycan’a kavuşmasına kadar devam ettirilmelidir. Azerbaycan devleti bunu başaracak azim ve güçtedir. Türkiye Türklüğü olarak her zaman Azerbaycan’ın yanındayız. Çünkü biz bir millet, iki devletiz.”