TÜRKPA Genel Kurulu Azerbaycan'da tamamlandı: Yeni platformlar kurulacak

19 Aralık 2019, 22:31

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9. Genel Kurulu, Azerbaycan’da dzüenlendi.

TBMM BAŞKANI ŞENTOP TÜRKPA TOPLANTISINA KATILDI

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 9. Genel Kurulu Toplantısında, TÜRKPA’nın faaliyetlerinin güçlendirilmesine yönelik kararlar alındı. Toplantıda konuşan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Bu çatı altında yürüttüğümüz parlamenter diplomasinin gereği terör ve organize suç örgütleriyle mücadeledeki iş birliğimizi daha da güçlendirmeliyiz.” dedi.

TOPLANTIYA ÇOK SAYIDA PARLAMENTER KATILDI

Bakü’deki toplantıya TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Asadov, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve gözlemci sıfatıyla Özbekistan Meclis Başkanı Tanzila Narbayeva başkanlığındaki heyetler ile TÜRKPA Genel Sekreteri Altınbek Mamayusupov katıldı.

“BM GİBİ ÖRGÜTLER ÇİFTE STANDARTA SAHİP”

Şentop, Birleşmiş Milletler ve BM Güvenlik Konseyi gibi küresel örgütlerin hakim devletlerin çıkarlarına çalışan çifte standarda sahip, bölgesel sorunlara bölge ülkelerinin gözüyle bakamayan bir düzene dönüştüğünü ifade etti.

İnsanlığa karşı işlenen terör gibi suçlarda iş birliğinin geliştirilmesine önem verdiklerini vurgu yapan Şentop, şöyle konuştu:

“Türkiye olarak özellikle FETÖ, PKK ve PYD terör örgütleriyle mücadelenin ülkemizin en öncelikli milli güvenlik meselesi olduğunu ifade etmeliyim. Üye ülkelerden FETÖ’nün ülkelerindeki faaliyetlerine ve mevcudiyetine yönelik kesin tedbirler almalarını, Türkiye tarafından yapılan iade ve mal varlığı dondurma taleplerine ilişkin süreçleri neticelendirmelerini bekliyoruz. En başta kardeşlik hukuku, sonrasında bu çatı altında yürüttüğümüz parlamenter diplomasinin gereği terör ve organize suç örgütleriyle mücadeledeki iş birliğimizi daha da güçlendirmeliyiz.”

Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin, Türk devletlerinin ortak çıkarlar ve kardeşlik ilişkilerini derinleştirmek için tüm imkanlardan faydalanması gerektiğini belirtti.

Cumabekov da, Kırgızistan olarak TÜRKPA’nın daha güçlü hale gelmesi için tüm güçleriyle çalışacaklarını kaydetti. Özbekistan Meclis Başkanı Tanzila Narbayeva ise, TÜRKPA toplantısına ilk kez katılıyor olmaktan son derece mutlu olduklarının altını çizdi.

Narbayeva, TÜRKPA’yı Türk devletleri arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlayan önemli platform olarak gördüklerini, TÜRKPA’ya tam üye olmaya olumlu baktıklarını ifade etti.

YENİ PLATFORMLARIN KURULMA KARARI ALINDI

Heyet başkanlarının konuşmalarının ardından yapılan müzakerelerde Türk Dünyası Kadın Milletvekilleri Grubunun ve Türk Dünyası Genç Parlamenterler Grubunun kurulması kararlaştırıldı.

TÜRKPA 10. Genel Kurul Toplantısının 2020’de Kazakistan’da yapılacağı açıklandı.


Bunlara da bakın: