Türkolog Murad Adjı Ankara'da anıldı

09 Aralık 2019, 12:29

Ünlü araştırmacı, bilim adamı ve Türkolog Murad Adjı, doğumunun 75. yılında başkent Ankara’da anıldı.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterlik binasında Türk halklarının “Kavimlerin Büyük Göçü” teziyle Altaylardan Avrupa’ya göç ettiğini ortaya koyan Kumuk Türklerinin temsilcilerinden Türkolog Murad Adjı’nın doğum yıl dönümü dolayısıyla anma etkinliği düzenlendi.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov yaptığı konuşmada, Türk dünyasının farklı coğrafyalarından ünlü isimleri andıklarını belirterek, aslen Kumuk Türklerinden olan Adjı’nın, hayattayken Türk dünyasında büyük ün kazandığını kaydetti.

Adjı’nın Türkoloji ilmine büyük bir miras bıraktığını ifade eden Kaseinov, Adjı’nın mirasının gelecek nesillere aktarılmasının bir görev olduğunu ifade etti.

Adjı’nın eşi Marina Adjiyeva da eşinin, Sibirya, Saha-Yakut ve Rusya’nın kuzeyinde bilimsel çalışmalar yaptığını, 1970’li yıllarda Sibirya’da yürüttüğü çalışmaların bilim insanları tarafından olumlu karşılandığını belirtti.

Ömrünün önemli bir kısmını Türk dünyası araştırmalarına adayan Murad Adjı’nın onlarca bilimsel, edebi kitabı ve dergilerde yayımlanmış yüzlerce makalesi bulunuyor.

9 Aralık 1944’te Moskova’da dünyaya gelen Murad Adjı, 7 Mart 2018’de hayatını kaybetmişti.

Bunlara da bakın: