Türkmenler, Altunköprü'de katliamın kurbanlarını andı

Güncel
Oğuzhan Batur
28 Mart 2019, 18:12
Oğuzhan Batur
28 Mart 2019, 18:12

Kerkük’e bağlı Altunköprü ilçesinde 28 yıl önce Türkmenlere yönelik gerçekleştirilen Altunköprü Katliamı nedeni ile anma töreni düzenlendi.

Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre, Irak ordusunun 28 Mart 1991’de Kerkük ile Erbil arasında kalan Altunköprü kasabasında düzenlediği hain saldırıda hayatını kaybeden 102 Türkmen düzenlenen tören ile anıldı.

Altunköprü Şehitler Anıtı’ndaki tören saygı duruşuyla başladı. Daha sonra şehitler için Kur’an-ı Kerim okundu. Aileler, kaybettikleri yakınlarının mezarı başında gözyaşı döktü.

Altınköprü şehitler mezarlığında düzenlenen anma törenine, başta Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi olmak üzere, diğer Irak Türkmen Cephesi yetkileri, Kerkük Operasyonlar Komutanı Saad Harbiye, güvenlik yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ITC başkanı Erşat Salihi yaptığı konuşmada, Türk milletinin hüzün ve acıyla dolu Altunköprü ve Tazehurmatu katliamlarının 28. yıldönümünü hüzünle andığını ifade ederek, Altunköprü ve Tazehurmatu katliamlarını yapan katillerin alınlarında kara bir leke olarak kalmaya devam edeceğini söyledi.

Irak’ın birliğinin sağlanmasında büyük rol oynayan bütün Türkmen şehitlerini andıklarını ifade eden Salihi, bu katliamların Türkmenler’in maruz kaldıkları toplu katliamlar kapsamında işlendiğini de kaydetti.

SALİHİ, BAAS REJİMİNİ ELEŞTİRDİ

ITC lideri Erşat Salihi, Baasçı Saddam rejimi ile bugün arasında büyük farklar olduğunu belirterek şu ifadeleri kullandı:

”Eski rejim dönemindeki ordu ile şimdiki ordu güçleri arasında büyük bir fark var. Eski rejimin ordusu o zamanlar her türlü katliamı işliyordu ve milletleri parçalıyordu. Irak’ı güvensizliğe ve istikrarsızlığa sürüklediler. Şimdiki tüm güvenlik birimlerimizin önceliği ise herkesin güvenliğini korumak.”

Erşat Salihi ayrıca Kerkük’ün güvenliğinin Irak’ın toprak bütünlüğünün kilidi olduğunu vurgulayarak, Bağdat yönetiminden gerekli desteği talep ettiklerini belirtti.

Salihi ayrıca Kerkük’te 2017’deki müdahale öncesinde olduğu gibi Irak bayrağını indirip başka bayrakları asmak isteyenlerin bulunduğunu hatırlattı. ITC lideri, tüm bunların karşısında ise barışçıl Türkmen direnişinin yer aldığını belirtti.

Törende, Erşat Salihi ve diğer hazır bulunanlar tarafından Altunköprü şehitler anıtında çelenk bırakıldı. Tören sonrasında mezarlığı ziyaret eden Salihi şehit aileleri ve yakınları ile bir araya geldi.