Türkmenistan: Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi, bir dönüm noktasıdır

Haberler
Ömer Kaya
17 Kasım 2021, 09:57
Ömer Kaya
17 Kasım 2021, 09:57

Türkmenistan, 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi’nin bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Hacıyev, başkent Aşkabat’ta dün bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, 12 Kasım’da İstanbul’da düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatı zirvesine ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkmenistan, zirveye Macaristan ile beraber gözlemci üye olarak katılmıştı.4

TÜRKMENİSTAN, TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATINDAN UMUTLU

Hacıyev, Türkmenistan’ın gözlemci üyeliği konusunu gündeme getirerek, ekonomi, ticaret, yatırım, ekoloji, bilim ve çeşitli alanlarda ortak çalışma fırsatları olacağını kaydetti. Hacıyev, önemli bir bölgesel yapılanma olarak Türk Devletleri Teşkilatının kültürel değerlerle dünya halklarını birleştirdiğine ve ülkeler arasındaki insani ilişkileri güçlendirdiğine vurgu yaptı.

TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları 8. Zirvesi, bugün İstanbul’da Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda Türkiye’nin ev sahipliğinde tamamlandı. Bu yıl, “Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler” temasıyla toplanan zirveye, Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan devlet başkanları katıldı. Zirveye gözlemci üye olarak katılan Macaristan Başbakan seviyesinde katılım gösterdi. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreterliğinin İstanbul’daki binasının açılışını yapan liderler, ardından toplantı gerçekleştirdi. Toplantının ardında, Türk Devletleri Teşkilatı Sekizinci Zirve Bildirisi yayımlandı. 

Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi, 12 Kasım 2021’de İstanbul’da ‘Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler’ temasıyla toplandı. Toplantıya; Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlık etti. Zirveye; Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sayın Sadır Caparov, Özbekistan Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Sayın Gurbangulu Berdimuhamedov, Macaristan Başbakanı Sayın Viktor Orban ve Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Sayın Bağdat Amreyev katıldı.