Türkmenistan Sağlık Bakanlığı, tozdan korunmak için maske takılmasını önerdi

08 Temmuz 2020, 20:12

Geçtiğimiz günlerde koronavirüs kelimesinin kullanılmasını yasaklaması ile dikkatleri üzerine çeken Türkmenistan’da, Sağlık Bakanlığı yüksek toz değerleri nedeniyle vatandaşlarına maske takmalarını önerdi.

Sağlık Bakanlığının bu tavsiyesinin Türkmenistan’da bu mevsimde yüksek toz bulunmasıyla ilgili olduğu açıklandı. Açıklamada, alerjisi ve kronik hastalığı olan kişiler için havadaki tozun tehlikeli olabileceği bu nedenle tedbir amaçlı tek kullanımlık maske kullanılması tavsiye edildi.

TÜRKMENİSTAN’DA KORONAVİRÜS HASTASI YOK

Ülkede hiç enfekte vaka olmadığını ısrarla vurgulayan Türkmen yetkililer, tıbbi kurumlarda ve hizmet sektöründeki çalışanların, toplu taşıma sürücülerinin ve alışveriş merkezlerindeki çalışanların bu toza daha çok maruz kalacakları için tek kullanımlık tıbbi maske takmalarının tavsiye edildiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı, maske takmanın yanı sıra vatandaşların 20 saniye boyunca ellerini sabun ve suyla yıkamalarını, ağızlarını tuzlu suyla çalkalamalarını, burunlarını oksolinik merhemle yağlamalarını ve yaşam alanlarını sık sık havalandırmalarını da önerdi.

Türkmenistan
türkmenistan koronavirüs
Bunlara da bakın: