Türkmenistan'daki Naip gaz işleme tesisinde yeni hat

Güncel
_QHA Ankara
22 Nisan 2019, 15:37
_QHA Ankara
22 Nisan 2019, 15:37

Türkmenistan’da Lebap bölgesinin kuzeyindeki Zaung Karakum’daki Naip (Nayip) gaz işleme kompleksinin yüzde 60’ından fazlasının tamamlandığı açıklandı.

Türk Ticaret Bakanlığının aktardığına göre gaz işleme tesisinin modernize edilmiş teknolojik tesisatının yenilendiği, hattın tamamlanmasını hızlandırmak için tüm önlemlerin alındığı bildirildi.

Buna göre doğal yakıtın işleme verimliliğini ve bundan üretilen sıvılaştırılmış gaz ve hidrokarbon kondensatının kalitesinin önemli ölçüde artırılacağı belirtildi.

GAZ KOMPLEKSİ İNŞA EDİLECEK

Bakanlığın sitesindeki açıklamada, “Önümüzdeki yıllarda, sıvılaştırılmış gaz üretimi için kurulum ve bunun kontrolünün Bagadzhinskoye sahasında yeniden yapılması planlanmaktadır. Temelinde, stiren-bütadien kauçuğu ve polistiren üretimi için bir kimyasal gaz kompleksi inşa edilmesi planlanmaktadır.” ifadelerine de yer verildi.

YILBAŞINDAN BU YANA KIRK BİN TON SIVILAŞTIRILMIŞ GAZ ÜRETİLDİ

Açıklamanın devamında, “Yılın başından bu yana, planlananın 4 bin ton üzerinde olmak üzere neredeyse 40 bin ton sıvılaştırılmış gaz ürettiler. Üretimde geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artışa ulaşıldı. Ocak-nisan aylarında Lebap’ın gaz üreticileri, hafif petrol ürünlerinin ihraç edildiği Seydi Petrol Rafinerisine yaklaşık 20.000 ton hidrokarbon kondensat verdi.” denildi.