Türkmenistan, devlet kanallarını geçici olarak yayıma kapattı

Güncel
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 16:07
_QHA Ankara
24 Ocak 2022, 16:07

Türkmenistan’da devlete ait televizyon kanalları geçici olarak hizmete ara verdi. Ülkede 24 Ocak 2022 tarihinden itibaren tüm kanallar yayına kapalı olacak.

Türkmenistan, devlet televizyon kanalları geçici olarak yayına ara verdi. Türkmenistan devlet televizyonu yayın sekreteri, Devlet Televizyonu, Radyo Yayıncılığı ve Sinematografi Komitesi tüm TV kanallarının yayınını geçici olarak durdurulacağını duyurdu. Yayına ara verilmesinin nedeni ise koronavirüs salgını olduğu açıklandı.

TV PROGRAMLARI 12 SAATLİK ARA VERECEK

Türkmenistan devlet yayım departmanın konuyla ilgili, “TV programlarının yayınına 12 saatlik ara veriliyor. Acil karar verilmesinin nedeni, KOVİD-19 salgından dolayı kaynaklı.” ifadesine yer verildi. Devlet televizyon kanallarının yayınları 24 Ocak günü saat 12:00’de yeniden başlayacağını kaydetti.

Türkmenistan'da televizyon ve radyo yayıncılığı kendi kendini finanse  edecek | Ekonomi

YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜRKMEN VATANDAŞLARI TARAFINDAN KARARA TEPKİ

Türkmenistan’da daha önce de çeşitli ve bilinmeyen sebeplerden dolayı internet ve televizyon kanallarının kapatılmıştı. Yabancı ülkelerde yaşayan Türkmen vatandaşları sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi. İsmini vermeyen vatandaşlar, televizyon kanallarının tüm ülke genelinde kapatılması ile ilgili, “Bizler, bu tür akılsızca kararlara alışkınız. Cumhurbaşkanı tüm programları kapatarak kendisinin sıradaki şarkısını yayıma hazırlanmadığına kim garanti verebilir?!” ifadelerini kullandı. Ayrıca kararın tamamen “saçmalık”, “utanç verici” olarak nitelendirdi.

Ülkede Türkmenistan’da daha önce de bilinmeyen nedenlerle devlet televizyonları yayıma kapatılmıştı.