Türkmenistan devlet başkanı, üzerlik otunun koronavirüsten koruduğuna inanıyor

Güncel
Ömer Cihad Kaya
21 Aralık 2020, 23:17
Ömer Cihad Kaya
21 Aralık 2020, 23:17

Türkmenistan’ın ilginç çıkışlarıyla gündeme gelen devlet başkanı Gurbangulı Berdimuhammedov, koronavirüsün ilacının Türk mitolojisi ve halk inanışlarında önemli bir yer tutan üzerlik otu olduğuna inanıyor. Berdimuhammedov, virüsün yayılmaya başladığı dönemde üzerlik otu yakılmasını istedi ve ülkede üzerlik otunun fiyatı aniden beşe katladı.

Türkmenistan halkı, koronavirüs salgınından korumak için üzerlik otunun tütsüsünü kullanıyor. Devlet başkanı Berdimuhammedov’un ülkede adeta “moda” haline getirdiği bitkiye yoğun talep yaşanıyor. Euronews haber sitesinin dün yayımladığı haber, Türkmenistan’daki bu yaygın inanışı inceledi. Habere konu olan başkent Aşbakat’ta bir öğretmen olan Ayna Garayeva, hükümetin ağustos ayında getirdiği Covid-19 önlemlerini harfiyen uyguladıklarını ve talimatları yerine getirdiklerini bildirdi.

TÜRKMENİSTAN DEVLETİ, ÜLKEDE COVİD VAKASI OLMADIĞINI İDDİA EDİYOR

Her şeyi sıkı şekilde kontrol eden otoriter yönetim, ülkede koronavirüs vakası olmadığını iddia ediyor. Türkmenistan, şu ana kadar hiçbir koronavirüs vakası bildirmese de ülkede zatürreye bağlı ölümlerin arttığı ileri sürülüyor.

ÜZERLİK OTU NEDİR?

Nazara karşı koruduğuna yönelik yaygın inanış nedeniyle Anadolu’da üzerlik otu ya da harmal olarak bilinen bu bitkinin kurusu, yakılarak tütsü yapılıyor ve dumanının kötü ruhları kovduğu inancı yaygın. Öte yandan, Türkmenistan bitkinin hafif sarhoş edici dumanının bakterileri ve enfeksiyon öldürücü özellikleri bulunduğunu iddia ediliyor. Uzmanlar, üzerlik otunun bilinen böyle bir faydası bulunmadığını belirtiyor ve virüslere karşı doğrudan bir etkisi bulunmuyor.

Üzerlik otu faydalarıyla şaşırtıyor! Üzerlik otu nedir, nelere iyi gelir? -  Gerçek Gündem

i