Türkmenistan'da meclisin yapısı değişiyor

11 Aralık 2019, 10:30

Türkmenistan’da meclisin yapısını değiştiren anayasa değişikliğine gidiliyor.

Anayasada yapılacak değişiklikle, Türkmenistan Halk Maslahatı’nın (Halk Konseyi Kongresi), Parlamento çatısı altına alınarak; çift meclisli parlamento sistemine geçilmesi öngörülüyor.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonu, anayasada yapılacak değişiklikleri ve iki meclisli parlamento sistemine geçiş çalışmalarını görüştü.

MODERN GERÇEKLER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULACAK

Toplantıda Berdimuhamedov, iki meclisli parlamentonun amaçları, hedefleri ve çalışma usullerini tanımlamanın çok önemli bir husus olduğunu vurgulayarak, her iki meclisin devlet iktidarındaki rolü ve yetkilerinin açık bir şekilde tanımlanacağını ve modern gerçeklerin göz önünde bulundurulacağını söyledi.

Adalet Bakanı Begmurat Muhamedov ise, anayasada yapılması planlanan değişiklik ve ilavelerle sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesi, ulusal mevzuatın iyileştirilmesi, zamanın gereklilikleri ve uluslararası yasal standartlar doğrultusunda yeni uygulamaların getirilmesi yönünde önemli adımlar atılacağını kaydetti.

Bunlara da bakın: