Türkmenistan’da Hasat Bayramı

11 Kasım 2019, 19:44

Türkmenistan’da pamuk hasadının sona ermesiyle ülke genelinde kutlanan Hasat Bayramı, renkli görüntülere sahne oldu.

Her yıl  kasım ayının ikinci pazar günü düzenlenen Hasat Bayramı kutlamaları, bu yıl, Aşkabat Atçılık Merkezi’nde yapıldı.

Hasat mevsiminin sona ermesinin ardından, tarım alanındaki başarıların kutlandığı Hasat Bayramı şenliklerine Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, yaşlılar heyeti, vilayet valileri, Aşkabat Belediye Başkanı, büyükelçiler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türkmenistan Devlet Başkanı  Gurbanguli Berdimuhamedov Hasat Bayramı münasebetiyle bir kutlama mesajı yayınladı. Türkmen Lider mesajında; tarım sektöründeki kapsmalı reformlar ve  ziraatçıların verimli çalışmaları sayesinde, buğday, sebze ve ve meyve mahsulleri ile  “beyaz altın” olarak bilinen pamuğun rekor seviyede yetiştirildiğini ifade etti.  Devlet Başkanı mesajında ayrıca; devletin; çiftçilerin verimli çalışması için her türlü uygun şartları oluşturduğunu belirterek;  ziraatçilere yüksek verimli tarım makineleri temin edildiğini, uygun fiyatlarla gübre ve kaliteli tohumların tedarik edildiğini, bunun yanı sıra teslim edilen ürünler için zamanında ödemelerin yapıldığını ifade etti.

Folklor ekiplerinin gösterisi ile başlayan Hasat Bayramı kutlamaları, ülkenin beş vilayeti; Ahal, Balkan, Daşoğuz, Lebap ve Mari vilayetlerinde yetiştirilen ürünlerin sergilendiği standların gezilmesi ile devam etti.

beyaz altın
Gurbanguli Berdimuhamedov
Türkmenistan hasat
Bunlara da bakın: