Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov, Azerbaycan'ı ziyaret edecek

21 Ekim 2019, 16:41

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhamedov, 25 Ekim 2019’da Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak olan XVIII. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi’ne katılmak üzere bir çalışma ziyareti gerçekleştirecek.

Yapılan son hükûmet toplantısında, Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, yaklaşmakta olan ziyaretin hazırlıkları hakkında Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov’a bilgi verdi.

Toplantıda, zirvenin küresel gündemdeki acil sorunlara çözüm geliştirme konusundaki öneminden bahseden Berdimuhammedov Türkmenistan’ın, Bağlantısızlar Hareketi ilkelerine yakın olan “tarafsızlık statüsü” nün temel ilkelerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu vurguladı.

Bağlantısızlar hereketi askeri ve siyasi bloklara katılmama, halkların bağımsızlığı ve eşit haklara sahip olma prensipleri doğrultusunda birlikte yaşama ilkelerini esas alarak, 1961 Belgrad Konferansında kuruldu. Örgüte 100’den fazla ülke üye bulunuyor. Türkmenistan da 1995 yılında söz konusu örgüte üye oldu.

Bağlantısızlar Hareketinin 2011 yılından itibaren üyesi olan Azerbaycan, 2019-2021 yıllarında Örgütün dönem başkanlığını yürütecek.

Kurbankulu Berdimuhammedov
Türkmenistan
Bunlara da bakın: