Türkmenistan Cumhurbaşkanı "Alabay" çoban köpeğinin heykelini diktirdi

Güncel
Aybala Polat
13 Kasım 2020, 12:01
Aybala Polat
13 Kasım 2020, 12:01

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov başkent Aşkabat’ta Alabay cinsi köpeği için dev heykel diktirdi. Aşkabat şehir merkezine dikilen 6 metre boyundaki altın kaplama heykelin açılış törenini Türkmenistan devlet televizyonu yayımladı.

Türkmenistan Cumhurbaşkanı Berdimuhammedov yine ilginç bir olayla gündeme geldi. Berdimuhammedov, dün Türkmen çoban köpeği Alabay’ın heykelinin açılışını yaptı.

Türkmenistan Alabay Köpeği Heykeli

ORTA ASYA’NIN ÇOBAN KÖPEĞİ ALABAY

Törende Alabay köpekleri için “Ulusun onuru ve kendine güvenini temsil ediyor” ifadeleri kullanıldı. Heykelin kaidesine yerleştirilen LED ekran ekranda halka Cumhurbaşkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’un köpeklerle oyun oynarken çekilmiş videoları gösteriliyor. Berdimuhammedov’un Alabay köpekleri hakkında yazılmış bir kitabı da mevcut.

Alabay cinsi köpekler, Orta Asya’nın kadim çoban köpekleri olarak biliniyor. Dünyanın en eski köpek ırklarından biri sayılan cins Kangal ve Akbaşlarla da yakın akraba. Türkmenistan’da yoğun olarak yaşayan Alabaylar, Tacikistan, Özbekistan, Kazakistan ve Kırgızistan’da bulunuyor.

Türkmen Alabay Köpeği Kitabı