Türkmen siyasetçiler: Peşmerge Kerkük idari sınırından çıkartılsın

Güncel
Oğuzhan Batur
18 Mart 2019, 17:47
Oğuzhan Batur
18 Mart 2019, 17:47

Türkmen siyasi parti temsilcileri, Kerkük İl Meclisi üyeleri ve Türkmen Milletvekilleri kentteki son siyasi ve güvenlik durumu ele almak için Irak Türkmen Cephesi’nin Kerkük’teki binasında toplantı düzenlediler.

Türkmeneli Cephesi haber sitesine göre toplantıda Kerkük il idaresi sınırlarından peşmerge güçlerinin çıkartılması gerektiğini vurguladılar.

Toplantıda ayrıca Kerkük’te Türkmenlerin, Arapların ve Kürtlerin %32 oranında eşit temsiline dayanan bir düzenin oluşturulması gerekliliği tekrarlandı.

Türkmen partileri, toplantı sonunda Kerkük valilik görevinin Türkmenlere verilmesinin siyasi hak olduğunu vurguladılar. Ayrıca peşmerge unsurlarının Kerkük ilinin idari sınırları içerisinden çekilmesi ve federal kuvvetlerin kontrolünde olmasını belirttiler.

Bağımsız Yüksek Seçim Komisyonu Kerkük Ofisi’nin yapısının gözden geçirilmesi, çalışanlar için sözleşmelerinin yenilenmesinde milli dengenin sağlanması, Bağımsız Seçim Komiserliği Komisyonu tarafınca Türkmenlere yapılan adaletsizliğin ve haksızlığın bitirilmesi konuları da Türkmen siyasilerin toplantısında ele alınan hususlardan oldu.