Türkmen kenti Telafer'de DEAŞ vahşeti: 1000 kişilik toplu mezar bulundu

21 Şubat 2020, 17:31

Irak’ın Telafer kentinde DEAŞ’ın 2014-2017 arasında öldürdüğü yaklaşık 1000 kişinin toplu mezarı bulundu. Telafer Belediye Başkanı Kasım Muhammed, “Çukurda en az 1000 ceset var. DEAŞ bazı kurbanları hâlâ canlıyken buraya atmış” dedi.

DEAŞ’ın kazdığı 150 metre derinliğindeki çukurun, cesetlerin çokluğu nedeniyle şu an sadece 20 metre derinliğinde olduğu belirtiliyor. Iraklı yetkililer, mezardaki kişilerden 30’unun Şengalli Ezidiler olduğunu, büyük çoğunluğunun ise Telaferli Şii Türkmenlerden oluştuğunu söyledi.

DEAŞ SOYKIRIMINI CANLI TANIKLARI ANLATTI

DEAŞ soykırımından kurtulan bir Ezidi, söz konusu çukuru daha önceden duyduğunu anlattı. Süleyman Hadi isimli Ezidi, “3 Ağustos 2014’te kaçmaya çalışırken Şengal’de yakalandık. Bizi önce Musul’a, sonra Telafer’e götürdüler. Musul’dayken cep telefonu taşıdıkları tespit edilen 20-30 Ezidi erkeği bizden ayırdılar. Sonra onlar da Telafer’e getirildiler, bu çukura atıldıklarını duyduk” dedi. Sonradan IŞİD’in elinden kaçmayı başaracak olan Hadi, “Militanların Ezidileri bu çukura canlı attıkları ve etraflarına el bombaları fırlattıkları anlatılıyordu” diye konuştu.

DEAŞ
Irak Türkmenleri
Telafer
Bunlara da bakın: