Türkiye'nin Navtex ilanına ABD'den küstah açıklama

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Ekim 2020, 21:09
Ozan Barış Erim
13 Ekim 2020, 21:09

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki araştırma faaliyetlerine yeniden başlamasını provokasyon olarak nitelendirdi. ABD, Türkiye’ye araştırmaları durdurması ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere yeniden devam etmesi çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisinin Doğu Akdeniz’deki faaliyetlerine yeniden başlamasına ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada, “ABD, Türkiye’nin 11 Ekim’de, Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de hak iddia ettiği bölgelerde araştırma faaliyetlerine yeniden başladığını duyurmasından dolayı üzgündür.” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE GERGİNLİĞİ TIRMANDIRIYOR

Ortagus, Türkiye’nin bu eyleminin bölgedeki gerginliği tek taraflı olarak tırmandırdığını ve iki NATO müttefiki Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin kaldığı yerden devam etmesini bilerek zorlaştırdığını iddia etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü açıklamasında, “Baskı, tehdit, gözdağı ve askeri eylemler, Doğu Akdeniz’deki gerginliği çözmeyecektir. Türkiye’yi bu hesaplanmış provokasyona son vermeye ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere bir an önce başlamaya çağırıyoruz. Tek taraflı eylemler güven tesis etmez ve kalıcı çözüm üretmez.” ifadelerine yer verdi.