Türkiye'den Irak'a tıbbi malzeme yardımı

30 Haziran 2020, 13:26

Türkiye, koronavirüsle mücadele eden Irak’a tıbbi yardım malzemesi gönderiyor.

Irak’ta son günlerde koronavirüs salgınındaki artışın endişe verici boyutları ulaşması nedeniyle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Irak’a tıbbi yardım malzemesi gönderiliyor.

KERKÜK VE MUSUL’UN DA TALEPLERİ KARŞILANACAK

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her zaman olduğu gibi, komşumuz, dostumuz ve kardeşimiz Irak’ın zor zamanında yanında olduğumuzu göstermemiz gerektiğini vurgulamış ve bu çerçevede, Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığının ihtiyaçlarının yanı sıra Türkiye ile duygusal ve tarihi bağları olan Vasıt (Kut) vilayeti ile Irak’ta Türkmenlerin yoğun yaşadığı Kerkük ve Musul’un da taleplerinin karşılanması hususunda da talimat vermiştir.

İKİ FARKLI NOKTAYA GİDECEK

Yardım malzemelerini taşıyan askeri uçağın yarın Irak’a ulaşması bekleniyor. Uçak ilk olarak Bağdat Havalimanı’na inerek Irak Sağlık ve Çevre Bakanlığı ile Vasit vilayetine yönelik yardım malzemelerinin teslim edecek, ardından Kerkük Havalimanı’na geçerek yardımları Kerkük ve Musul’a ulaştıracak.

IRAK
KORONAVİRÜS
tıbbi malzeme yardım
Türkiye