Türkiye'den "Baltık Savunma Konseptine" şartlı evet

Güncel
Ozan Barış Erim
28 Kasım 2019, 18:18
Ozan Barış Erim
28 Kasım 2019, 18:18

Londra’da gerçekleşecek NATO zirvesi öncesi Reuters’a konuşan bir Türk dışişleri yetkilisinin iddiasına göre, Ankara, YPG’nin terör örgütü olarak kabul edilmesi de dahil kendi savunma planının desteklenmesi şartı üzerinde ısrarcı olacak.

Londra’da 3-4 Aralık 2019’da düzenlenecek olan NATO zirvesi öncesinde temsilciler, bir Rus saldırısı ihtimaline karşı Polonya, Litvanya, Letonya ve Estonya’nın savunulması amacıyla hazırlanan askeri plana, 29 üye ülkeden resmi destek almaya çalışıyor. Türkiye ise buna karşılık NATO’nun YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımasını ve örgütle mücadelesine destek verilmesini istiyor. Reuters, iddia ettiği açıklamayı, ismini vermediği Türk bir diplomatik kaynağa dayandırdı.

“SAVUNMA PLANIMIZ BİLDİRİYE DÖNÜŞTÜRÜLMEZSE DİĞER BİLDİRİYE DE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ayrıca diplomatik kaynak, NATO’nun bu sene içinde, güney sınırından gelebilecek saldırıları da kapsayan güvenlik planına destek verdiğini, ancak Washington’un ve bazı ülkelerin desteklerini sonradan geri çektiğini söyledi. Kaynağa göre planda, “YPG’nin Ankara’ya terör tehlikesi oluşturduğunun” kabul edilmesi ibaresi de yer alıyordu. Söz konusu diplomatik kaynak, “Eğer bizim savunma planımız bildiriye dönüşmezse, diğer bildirinin de (Baltık ülkeleri ve Polonya planı) yayımlanmasına izin vermeyeceğiz” dedi. Aynı kaynak, “Baltık planını içeren sonuç bildirisini yayımlamak istiyorlarsa, bizim planımıza da özen göstermek zorundalar” dedi.

“MÜŞTEREK SAVUNMAYA OLAN TAAHHÜDÜMÜZ SARSILMAZ”

Konuyla ilgili soru sorulan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ittifak içerisinde gerçekleştirilen görüşmelere ilişkin detay vermeyeceğini belirterek “müşterek savunmaya olan taahhüdümüz sarsılmaz” mesajını iletti. Stoltenberg, planları olduğunu belirterek, “Planlarımız olmasının yanında, hazır bekleyen güçlerimiz, modernize edilmiş komuta yapımız ve on yıllardır sahip olduğumuzdan daha fazla olanağımız var.” dedi.

“ANKARA TEKLİFLERE AÇIK”

Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyinde YPG’ye yönelik düzenlediği Barış Pınarı Harekatı, IŞİD’e karşı savaşı zayıflattığı gerekçesiyle, NATO müttefikleri tarafından kınanmıştı. Reuters’a konuşan diplomatik yetkili, Stoltenberg’in Türkiye ile ilgili savunma planı konusunda üye ülkeler ile ortak bir zemin aradığını ve Ankara’nın “tekliflere açık olduğunu” da açıklamalarına ekledi.