Türkiye'de Mahsur Kalan 328 Kırgız Bişkek'e Ulaştı

09 Haziran 2020, 15:20

Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle aylardır Kırgızistan’a dönemeyen 328 Kırgızistan vatandaşı başkent Bişkek’e ulaştı.

Çşn’in Vuhan kentinde başlayarak tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını sebebiyle uluslararası sınırların geçici olarak kapatılması, birçok Kırgızistan vatandaşının başka ülkelerde mahsur kalmasına sebep oldu. Kırgızistan Cumhurbaşkanı ve hükumetin talimatıyla, yurt dışında mahsur kalan Kırgız vatandaşların tahliye çalışmaları devam ediyor.

TÜRKİYE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YARDIM ETTİ

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığından konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türk Hava Yolları tarafından düzenlenen bir charter uçuşuyla, 328 Kırgızistan vatandaşının Bişkek’e getirildiği belirtildi. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı ile koordineli şekilde yapılan tahliyede öncelikli olarak çeşitli hastalıkları olanlar, engelliler, yaşlılar, hamile ve küçük çocukları olan kadınlar ve zor yaşam durumunda kalan insanlar tahliye edildi. Yurt dışından gelen vatandaşların gözetim altında tutulduğu ve karantina süreçlerinin dikkatle takip edileceği belirtildi.

Kırgızistan
TÜRK HAVA YOLLARI
Bunlara da bakın: