Türkiye'de koronavirüs aşı randevuları başladı!

Güncel
Ozan Barış Erim
13 Ocak 2021, 10:07
Ozan Barış Erim
13 Ocak 2021, 10:07

Türkiye’de koronavirüs aşısı yaptırmak için başvurular bu sabah başladı. Aşı yaptırmak isteyenler, Merkezi Hastane Randevu Sistemi üzerinden alınacak randevu ile başvuruda bulunabilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 11 Ocak 2021 tarihindeki kabine toplantısının ardından açıkladığı, koronavirüs aşı çalışmaları ile ilgili sıcak gelişme bugün yaşandı. Merkezi Hastane Randevu Sistemi (MHRS) üzerinde, koronavirüs aşısı yaptırmak isteyenler için randevu sekmesi açıldı. Vatandaşlar, MHRS dışında 184’ü randevu arayarak da randevu alabilecek.

RİSK GRUPLARINA ÖNCELİK

Randevu sisteminde ilk olarak risk gruplarına öncelik verilecek. İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlarımız ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak. Yaşlı ve engelli evlerinde aşı uygulama odası olanlar kendi kurumlarında, olmayanlara da mobil ekipler aşıyı uygulayacak. Vatandaşlar sistem üzerinden bağlı oldukları Aile Sağlık Merkezleri, tüm kamu, özel ve üniversite hastanelerinden randevu alabilecek. Aynı zamanda vatandaşlar aşı için risk grubunda olup olmadığını da sistem üzerinden öğrenebilecek.