Türkiye’ye olan aşkıyla bilinen, Saray Bosna'nın son Osmanlı hanımı "Nimet nine" vefat etti

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 18:24
Ayyıldız Huri Kaptan
06 Aralık 2020, 18:24

Sultan 2. Abdülhamid’in paşalarından Sadık Paşa’nın kızı, Bosna’nın son kadısı Bekir Efendi’nin eşi Nimeta Yahiç 98 yaşında vefat etti. Hayatının çeşitli dönemlerini Kosova, Türkiye ve Bosna Hersek’te geçiren Nimeta Yahiç bu bölgelerde yaşanan sıkıntılı zamanların en eski canlı şahitlerinden biri olarak tanınıyor.

Sultan II. Abdülhamid’in paşalarından Sadık Paşa’nın kızı, Bosna’nın son kadısı Bekir Efendi’nin eşi Nimeta Yahiç, 2 Aralık 2020 tarihinde 98 yaşında vefat etti. 6 Ekim 1922’de Prizren’de dünyaya gelen ve hayatının çeşitli dönemlerini Kosova, Türkiye ve Bosna Hersek’te geçiren Nimeta Yahiç, bu ülkelerin içinden geçtiği sancılı dönemlere birebir şahit olan bir isim olarak anılıyor.

KOSOVA’DA DOĞDU, ÇOCUKLUĞUNU TRABZON’DA GEÇİRDİ

Kosova’da doğup öğrenim gören, çocukluk döneminde bir süre Trabzon’daki dayısında kalan İkinci Dünya Savaşı ile Bosna savaşını yaşayan Nimeta Yahiç, Türkçe, Arnavutça ve Boşnakça biliyordu.
Liseyi Türkiye’de okuyan ve akıcı Türkçesi’yle Türk televizyonlarına verdiği mülakatlarla Türk halkının sevgisini kazanan “Nimet Nine”, babası Sadık Paşa’nın Atatürk’le aynı dönemde askeri akademiye gittiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’le arkadaş olduğunu kaydetmişti.

BOSNA SAVAŞI’NDA TÜRKİYE’YE GELDİ

1937 yılında Kadı Bekir Yahiç Efendi ile evlenen ve 1940’tan itibaren Bosna’da yaşamaya başlayan Nimet Nine, Bosna savaşı sırasında Türkiye’ye giderek Türkiye’deki kadınlarla buluşmuştu. Nimet Nine, Savaş döneminde Bosna’ya yardım için kadınların çeyizlerden kalan altınları verdiklerini duygu dolu ifadelerle anlatmıştı ve Türkiye’ye olan aşkıyla biliniyordu.

“TÜRKİYE’Yİ VATANI OLARAK TANIMLIYORDU”

Türkçe ve Boşnakça ilahiler söylemesiyle hatırlanan Nimet Nine, Türkiye’yi kendi vatanı olarak tanımlıyor, her secdesinde Türkiye için dua ettiğini anlatıyordu.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE TELEFONU

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Saraybosna’yı ziyaret ettiği sırada görüşerek elini öptüğü Nimet Nine, 3 Aralık Perşembe günü saat 13:30’da Saraybosna’daki Bare Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü vefat eden Nimeta Yahiç’in oğlu Prof. Dr. Munir Yahiç’i 4 Aralık’ta arayarak ailesine taziye dileklerini iletti.