Türkiye'ye fabrika açmaktan vazgeçen Volkswagen'in Doğu Türkistan'da Çin polisine araç sağladığı iddiası

11 Aralık 2019, 16:58

Alman otomotiv markası Volkswagen, Türkiye’ye “Barış Pınarı Operasyonu” nedeniyle fabrika açmaktan vazgeçerken, Doğu Türkistan’da toplama kampları açan ve kültürel soykırım yapan Çin Komünist Partisi ile yakın ilişkilerde olduğu iddia edildi.

YAKIN İŞ BİRLİĞİ İDDİASI!

İki Uygur Türkünün elde ederek yayımladığı Çin’in resmi belgelerinde, Volkswagen şirketinin, Doğu Türkistan’ın başkenti Ürümçi’de açtığı fabrikanın sözleşmesine de yer verildiği görülüyor. Belgelere göre Volkswagen şirketi, Çin yönetimi ve polisi ile düşünüldüğünden daha yakın bir iş birliği içerisinde.

Alman basınına yansıyan haberlerde, Volkswagen şirketinin Çin polisine sözleşme dahilinde iki araç hibe ettiği iddia ediliyor. Bu bağlantı Volkswagen’in bir kültürel soykırıma destek verip vermediği sorularını gündeme getirdi. Doğu Türkistan’da, Volkswagen fabrikasının 2013’te açıldığı biliniyor. Şirket tüm uyarılara rağmen fabrikasını kapatmayacağını bildirmişti.

Fabrikada çalışan işçilerin, belgelere göre Çin Komünist Partisi tarafından siyasi eğitim ve askeri talim aldıkları belirtildi. Volkswagen sözcüsü, polise verilen araçları onaylarken, askeri talim alan işçilerin bulunmadığını söyledi.

Doğu Türkistan
Bunlara da bakın: