Türkiye'ye dost ve kardeş ülkelerinden Volkan Bozkır'a tebrik mesajları yağdı

19 Haziran 2020, 21:20

Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilen Volkan Bozkır’a Türkiye’ye dost ve kardeş olan ülkelerden tebrik mesajları yağdı.

KTMM: GÜCÜNÜZÜN TÜKENMEZ OLMASI DİLEĞİYLE

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM),17 Haziran 2020’de 75. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurul Başkanlığı‘na seçilen Türkiye’nin adayı Volkan Bozkır‘ı tebrik etti. KTMM Başkanı Çubarov’un Bozkır’a yönelik tebrik mesajında şu ifadelere yer verildi:

Kırım Tatar Milli Meclisi ve şahsım adına, yüksek ve aynı zamanda sorumlu bir konumu olan BM 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilmiş olmanızı en samimi duygularım ile kutlarım. Bizler, Nisan 2018 tarihinde şahsınızla Kırım Tatar Milli Meclisi’nde gerçekleşen görüşmelerimizi takdirle hatırlayarak, Rusya Federasyonu tarafından geçici olarak işgal edilen Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sevastopol şehrindeki duruma özel dikkatiniz ile Kırım’ın tek köklü halkı olan Kırım Tatar halkının haklarına durumuna yakın ilginiz için şükranlarımızı sunarız.


İlgili haber: KTMM, BM Genel Kurul Başkanlığı’na seçilen Bozkır’ı tebrik etti

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANINDAN TEBRİK MESAJI

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanlığındanyayımlanan bir duyuru ile Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığına seçilmesi dolayısıyla Volkan Bozkır’ı kutladı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Bozkır’a hitaben yayımladığı tebrik mesajında şunları kaydetti:

“Sayın Bozkır, Birleşmiş Milletler’in kuruluşunun 75. yıl dönümü arifesinde, Genel Kurul Başkanı olarak seçilimiş olmanızdan dolayı sizi içtenlikle kutluyorum. Kardeş Türkiye Cumhuriyeti’nin bir temsilcisinin BM sistemi tarihinde bu kadar yüksek bir pozisyona seçilmesinden çok memnunuz. Azerbaycan Cumhuriyeti, hem Birleşmiş Milletler üyesi hem de Halen Bağlantısızlar Hareketi başkanı olarak sizinle yakın çalışmaya ve ilişkilerimizi genişletmeye hazır.”

Türk Konseyi Genel Sekreteri Bağdat Amrayev’in Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 75. Oturumu Başkanlığına seçilmesi dolayısıyla yayımladığı tebrik mesajı ise şöyle:

“İLK KEZ TÜRK DÜNYASINDAN BİR İSMİN SEÇİLMESİ TARİHİ BİR OLAY”

De”Sayın Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunun 75. Oturumu Başkanlığına büyük bir çoğunlukla seçilmesinden dolayı kalbi tebriklerimi sunmak istiyorum. BM tarihinde ilk kez Türk dünyasından bir yetkilinin BM Genel Kurulu’na başkanlık etmesi gerçekten tarihi bir olaydır. Bu kıymettar neticeye katkı sağlayan tüm tarafların çabaları takdire şayandır.

AMRAYEV: TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELERİN BOZKIR’A DESTEĞİ TAM OLACAK

Üstleneceği görevden beklentiler hem oldukça yüksek ve hem de aynı zamanda zorlayıcıdır. Bu koşullar altında Türk Dili Konuşan Ülkelerin Sayın Bozkır’a olan tam desteğini ifade etmek isterim. İnanıyorum ki maruf bir uluslararası diplomat olarak sahip olduğu engin tecrübe, bu zahmetli ancak prestijli görevde karşılaşabileceği güçlüklerin üstesinden gelmesine yardımcı olacak ve daha birçok başarıya imza atacaktır.

Sayın Bozkır’ın görev süresi boyunca küresel barış ve huzuru sağlamaya katkıda bulunacağına ve Türk Dili Konuşan Ülkeler arasında örnek kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesine hizmet edeceğine emin olarak kendisine bir kez daha tebriklerimi sunuyorum.”

KAZAKİSTAN BÜYÜKELÇİSİ SAPARBEKULI: İLK KEZ TÜRK DÜNYASINDAN BİR İSİM SEÇİLDİ, SEVİNÇLİYİZ

Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekulı yayımladığı tebrik mesajında, “Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği ve şahsım adına TBMM Dışilişkiler Komisyonu Başkanı, tecrübeli Türk diplomatı, Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır’ı Birleşmiş Milletler 75. Genel Kurul Başkanlığı’na seçilmesinden dolayı içtenlikle tebrik ederim. Dünyanın en önemli teşkilatlarından biri olan BM Genel Kurul yönetimini ilk kez Türk Dünyasından bir temsilcinin üstleneceği sevincini yaşamaktayız. Kendisine sorumluluğu yüksek görevinde başarılı olması için en iyi temennilerimi sunarım.” ifadelerine yer verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da, Kıbrıs Türk Halkı ve şahsı adına en içten tebriklerini sunduğunu belirterek Bozkır’a kutlama mesajı gönderdi.

Akıncı’nın tebrik mesajı “BM sistemindeki en önemli görevlerden birini üstlenecek olmanızın, içinden geçmekte olduğumuz zor dönemde tüm dünya insanlığının sağlıklı gelişimi yanında barış ve istikrarına hizmette bulunması en içten dileğimdir.” şeklinde oldu.

TEBRİK
Türk Dünyası
Volkan Bozkır
Bunlara da bakın: