''Türkiye, Yavuz sondajıyla Rum yönetiminin hesaplarını bozdu''

07 Ekim 2019, 14:56

Akdeniz Üniversitesi Devletler Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Öğretim Üyesi Dr. Gözügüzelli: “Türkiye’nin sergilediği bu milli refleks, blöf yapılmadığının ve bundan sonraki süreçte tüm tarafların akıllı olması gerektiğini gösteren net bir tavırdır.” açıklamasında bulundu.

Dr. Emete Gözügüzelli, Yavuz sondaj gemisinin Güzelyurt-1 isimli yeni sondaj kuyusuna yönelik ise, “Türkiye bu hareketiyle Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin hesaplarını bozmuştur.” dedi.

Dr. Emete Gözügüzelli, basınla paylaştığı değerlendirmelerinde, Yavuz sondaj gemisinin çalışma yapacağı noktanın, geçmişte GKRY (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) tarafından tek taraflı Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan edildiğini, geçen ay itibarıyla da İtalyan Eni ve Fransız Total şirketlerinin sondajına açtığı sözde 7’inci blokta olduğunu söyledi.


TÜRKİYE’NİN DENİZ YETKİ ALANLARI KORUNACAK

İlgili blokun kuzeybatı kısmının, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı ve egemenlik bölgesi içinde yer aldığını belirten Gözügüzelli, seçilen nokta sayesinde Yavuz gemisinin hem sondaj yapacağını hem de kendisine eşlik eden askeri unsurlarla birlikte, Türkiye’nin deniz yetki alanlarına olası tecavüz girişimlerini engelleyeceğini ifade etti.

”TÜRKİYE’NİN MİLLİ REKFLEKSİYLE GKRY’NİN HESAPLARI BOZULDU”

Gözügüzelli, Türkiye’nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumakta kararlı olduğunu bir çok defa duyurduğunu vurgulayarak, “Türkiye’nin sergilediği bu milli refleks, blöf yapılmadığının ve bundan sonraki süreçte tüm tarafların akıllı olması gerektiğini gösteren net bir tavırdır. Türkiye bu hareketiyle Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin hesaplarını bozmuştur.” şeklinde konuştu.

”TÜRKİYE’NİN HAKLARI SADECE HİDROKARBON DEĞİLDİR”

Yavuz sondaj gemisinin çalışmaya başladığı bölgenin yakınlarında geçmişte yapılan küçük çaplı keşifler ve yine Total ve Eni gibi şirketlerin bölgeye ilgisi göz önünde bulundurulduğunda hidrokarbon keşfi ihtimalinin daha yüksek olabileceğini aktaran Gözügüzelli, şöyle konuştu:

“Ancak Türkiye’nin girişimleri gaz ya da petrol keşfi anlamında arzu edilen bir sonuç getirmese bile, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgede egemenlik hakları vardır. Bu egemenlik hakları sadece denizin dibindeki hidrokarbon kaynakları değildir bu nedenle Türkiye’nin girişimleri aynı zamanda o bölgedeki deniz yetki alanlarının korunmasına dairdir.”

SONDAJ BUGÜN BAŞLAYACAK

Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İşler ve Denizcilik-Havacılık-Hudut Genel Müdürü Çağatay Erciyes, Twitter’da yaptığı açıklamada, Yavuz sondaj gemisinin yeni çalışma noktasına yola çıkmasının ardından, yeni sondaj çalışmasına 7 Ekim 2019’da başlanacağını bildirdi.

Erciyes, sondajın Türkiye’nin BM’ye kayıtlı kıta sahanlığı ve Türk hükümetinin Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na 2012’de verdiği Resmi Gazete’de de yayımlanan ruhsat sahalarında yapılacağı bilgisini duyurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Yavuz sondaj gemisinin Akdeniz’de arama faaliyetlerine devam etmek üzere Güzelyurt-1 kuyusuna doğru ilerlediğini bildirmişti.

YAVUZ YENİ BİR SEFERDE

Dönmez, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yavuz sondaj gemimiz yeni bir seferde. Yavuz, sondaj yapacağı Güzelyurt-1 kuyusuna doğru bayrağımızı dalgalandırarak ilerliyor. Yer altı kaynaklarımızı milletimizin hizmetine sunmak için durmayacağız. Varsa mutlaka bulacağız.” ifadelerini kullanmıştı.Yazılı Seyir Uyarı Sistemi’ne göre, Yavuz sondaj gemisi Akdeniz’de Ocak 2020’ye kadar çalışmalarına devam edecek.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise 5 Ekim 2019’da Atina’yı ziyareti sırasında Türkiye’nin doğu Akdeniz’de yaptığı aramaların yasal olmadığı ve aramaların kabul edilemez olduğu iddiasında bulunarak, “Yasal faaliyetlerin gerçekleşmesini sağlamak için diplomatik adımlar atmaya devam edeceğiz.” diye konuşmuştu.

GKRY
Rum
sondaj
Yavuz
Bunlara da bakın: