Türkiye ve Ukrayna'dan yeni nesil İHA için ortaklık hamlesi

10 Ağustos 2019, 16:28

Ukrayna’da UkrOboromProm çatısı altına giren devlet şirketi “UkrSpetsEksport” ve Türkiye’nin en büyük insansız hava aracı üreticilerinden olan Türk şirketi “Baykar Makina” arasında, hassas silahlar ve havacılık teknolojileri alanında iş birliği mutabakatına varıldı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, ortak girişimin amacını; iki ülkenin savunma komplekslerinin kapasitelerini, kendi orduları için yeni modern silah modellerinin seri üretimi için birleştirmek olarak açıkladı.

Söz konusu açıklamada, bu anlaşma sayesinde Türkiye ve Ukrayna arasında, klasik silah satışlarından ve satın alma sözleşmelerinden temel olarak yeni bir iş birliği seviyesine geçeceği belirtildi.

YENİ NESİL İNSANSIZ HAVA ARACI GELİŞTİRİLECEK

Ortaklığın ilk projelerinden birisi, yeni nesil insansız hava araçlarının geliştirilmesi olacak. Bu uçak, yüksek uçuş seviyelerinden ayrıntılı keşifler yapabilecek, havada saatlerce geçirebilecek, yüksek seyir hızları geliştirebilecek ve çok çeşitli hassas silahlarla vuruş yapabilecek.

Konuyla ilgili Ukrayna makamlarından yapılan açıklamada, “Son yıllarda, savunma sanayi komplekslerinin en güçlü yönlerini birleştirmemize olanak tanıyan, karşılıklı yarar sağlayan istikrarlı bir çalışma kurulmuştur. Ortak girişimin oluşturulması, ülkemizin savunma kapasitesini artıracak bir diğer önemli adımdır” ifadeleri kullanıldı.

insansız hava aracı
Ukrayna
Bunlara da bakın: