Türkiye ve Ukrayna'dan ortak uçak üretimi projesi: Büyükelçi Sıbiga müjdeyi verdi

25 Aralık 2019, 18:38

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, Türkiye ile Antonov AN-188 tipi uçak da dahil olmak üzere ortak uçak üretimine başlamak istediklerini bildirdi.

Milliyet gazetesine ikili ülke ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Sıbiga, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in Türkiye ziyaretinde vurguladığı, “Kazan kazan formülünü hayata geçirmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Büyükelçi Sıbiga konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Antonov, Türkiye’deki hava gösterilerinde dünyanın en büyük kargo uçağı olan AN-224 ‘Mriya’ ile Türk izleyicileri şaşırtabilir. Bu konu üzerinde müzakereler devam ediyor. Kazan-kazan formülünü hayata geçirmek istiyoruz. Türkiye ile herhangi bir iş birliği modelini kabul etmeye hazırız.

“TÜRK TARAFININ DÖNÜŞ YAPMASINI BEKLİYORUZ”

Ortak çalışma grupları oluşturuldu. Mevcut şartlar altında top Türkiye’de. Türk tarafının dönüş yapmasını bekliyoruz. Bu proje iki taraf içinde stratejik önem arz ediyor. ASELSAN’nın aviyonik sistemini çok beğeniyoruz. Bu projede, Ukrayna’nın dikkatini çeken Türkiye’nin aviyonik alanındaki tecrübesidir. Türkiye’nin aviyonik alanındaki çalışmaları AN tipi uçaklarındaki Rus alternatif sistemlerinin değişmesini ve aynı zamanda uçuş özelliklerini ciddi anlamda gelişeceğini sağlayacaktır.

“GÜNDEMİMİZDE SAVAŞ KARGO UÇAĞI ÜRETİMİ VAR”

Aramızda ilkesel hiçbir sorun yok. Sadece Ukrayna’nın savunması için önemli sistemlerini kapsamakla kalmayan, aynı zamanda stratejik seviyeye ulaşan İHA alanındaki işbirliğimiz de dikkate alınması gereken önemli hususlardandır. Bu yıl kurulan Ukrayna-Türkiye şirketi, Ukrayna yapımı motorlarını içeren ve yakında ilk uçuşunu gerçekleştiren ‘Akıncı’ ağır İHA’ları üretim programı kapsamında aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Son olarak ortak uçak üretimi faaliyetleri dünya piyasasında ortak ürünleri için büyük perspektifler açtığını söylemek önemlidir. Şuan da gündemimizde savaş kargo uçağı üretimi var”

Andriy Sıbiga
Türkiye
uçak üretimi
Ukrayna
Bunlara da bakın: