"Türkiye ve Ukrayna birbirinin rakibi değil tamamlayıcısı olan ülkeler"

04 Mayıs 2020, 18:02

Kırım Haber Ajansının (QHA) hazırlayıp sunduğu Kırım Saati programının, 1 Mayıs 2020’deki yayınında Türkiye-Ukrayna ekonomik ilişkileri masaya yatırıldı.

Kırım Haber Ajansı (QHA) Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın sunduğu programın konukları; TURKSİD (Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği) Ukrayna Başkanvekili İsmail Hacıoğlu, Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Av. Evren Damyan ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci oldu.

BEKMEZCİ: UKRAYNA, AVRUPA’NIN EKMEK SEPETİ

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, programda ikili ülke ilişkileri ve Ukrayna ekonomisine dair değerlendirmelerde bulundu.

Ukrayna’nın Avrupa’nın ekmek sepeti olduğunu vurgulayan Bekmezci, koronavirüs salgını kapsamında Kıyiv yönetiminin krizi fırsata çevirme ihtimalinin bulunduğunu kaydetti. Bekmezci, özellikle ithalatın azalması ve ihracatın artması nedeniyle Ukrayna’nın dış ticaret açığını hızla kapatabileceğini belirtti.

“İLİŞKİLER, COĞRAFYANIN YANINDA KARADENİZ’İN GÜVENLİĞİ DE DEMEK”

Ukrayna EkoAvrasya Derneği Başkanı Avukat Evren Damyan, yayın kapsamında Ukrayna ve Türkiye ilişkilerinin coğrafi olduğu kadar Karadeniz’in güvenliğinin sağlanması anlamında da ciddi bir öneme sahip olduğunu ifade etti.

Damyan, Türkiye ile Ukrayna arasındaki ticari seviyeyi daha da yükseğe çıkarmak amacıyla iki ülke arasında imzalanması planlanan Serbest Ticaret Anlaşması’nın önemine değindi.


“UKRAYNA’DA ORTA ÖLÇEKLİ 20 ORGANİZE SANAYI KURMAYI HEDEFLİYORUZ”

TURKSİD Ukrayna Başkanvekili İsmail Hacıoğlu ise Ukrayna’nın, Sovyet rejiminden kalan hantallıktan kurtularak her alanda gelişmekte olduğuna vurgu yaptı. Hacıoğlu, Ukrayna’da ağır sanayinin bulunmasına rağmen orta ölçekli sanayinin olmayışına dikkat çekti. Bu kapsamda, Ukrayna’daki Türk iş adamları olarak ülkede orta ölçekli 20 organize sanayi bölgesi kurmayı hedeflediklerini duyurdu.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASI’NIN ÖNÜNDEKİ YÜZDE 5’LİK ENGEL

Kırım Haber Ajansı Türkçe Yayın Yönetmeni Aydın Taş’ın Serbest Ticaret Anlaşması’nda imzaların ne zaman atılacağı yönündeki sorusunda DEİK Türkiye- Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci cevap verdi. Bekmezci, “Anlaşamadığımız bazı konular var. Ukraynalıların istediği kadar imtiyaz veremediğimiz tarım sektörüne ilişkin meseleler var. Ukrayna büyük bir tarım ülkesi. Ukrayna’nın tarım üretme maliyeti Türkiye’den çok daha düşük. Kapılar istenildiği kadar açılırsa Türkiye’deki tarımın önü kesilmiş olur. Bu konuda Türkiye’nin kırmızı çizgileri var. Sanayi ve tekstil sektörüne ilişkin karşılıklı öne sürülen memnuniyetsizlikler var. Genel olarak bu meselelerin yüzde 95’i çözülmüş ancak yüzde 5’i hala sorun olarak karşımızda durmakta. Bu meselenin tamamen çözülmesi için de Ukraynalı büyük sivil toplum örgütlerinin de iş dünyasının da ikna edilmesi şart.”

TÜRKİYE VE UKRAYNA BİRBİRİNE RAKİP DEĞİL, TAMAMLAYICI GÜÇLER

Programa katılan Türk iş adamları, Türkiye ile Ukrayna’nın her alanda iş birliği içerisinde olduğunu ve iki ülkenin birbirine rakip değil daima birbirini destekleyen ve tamamlayan stratejik aktörler olarak varlık gösterdiğini kaydetti.

Av. Evren Damyan
İsmail Hacıoğlu
Kırım Saati programı
rasim bekmezci
TURKSİD
Bunlara da bakın: