Türkiye ve Özbekistan'dan ekonomik iş birliği adımı

13 Aralık 2019, 10:37

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Ankara’dan Özbekistan’a direkt uçuşların başlatılması için Türk Hava Yolları ile görüşmelere başladıklarını bildirdi.

ATO’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Özbekistan’ın tarihi İpek Yolu üzerindeki şehri Semerkant’ın Akderya ilçesi Belediye Başkanı Feruz Abilov ve beraberindeki heyet, ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran’ı ziyaret etti.

“ATO, HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE HAZIR”

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, ziyarette yaptığı konuşmada, ATO olarak Özbekistan ile ticaret hacmini daha yüksek düzeye çıkarmak için her türlü iş birliğine hazır olduklarını belirtti.

ÖZBEKİSTAN İLE TİCARET HACMİ 1.8 MİLYAR DOLAR

Baran, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin 1,8 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu belirterek, “Hem Özbekistan’ın 25 milyar dolar düzeyindeki ticaretini hem de bu ticarette Türkiye’nin payını daha yukarıya taşımalıyız.” dedi.

Özbekistan ile Türkiye’nin tarihi bağları bulunduğuna dikkat çeken Baran, şunları kaydetti:

“Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi 1,8 milyar dolar düzeyinde. Hem Özbekistan’ın 25 milyar dolar düzeyindeki ticaretini hem de bu ticarette Türkiye’nin payını daha yukarıya taşımalıyız. Özbekistan’da birçok Türk müteahhitlik şirketi faaliyette bulunuyor. Onların yanında müşavirlik firmalarının da hizmet vermesini istiyoruz.”

ANKARA’DAN ÖZBEKİSTAN’A DİREKT UÇUŞLAR İÇİN GÖRÜŞÜLDÜ

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin iki ülke için büyük fırsatlar doğurduğuna işaret eden Baran, Ankara’dan Özbekistan’a direkt uçuşların başlatılması için de Türk Hava Yolları ile görüşmelere başladıklarını da bildirdi.

Özbekistan
Türkiye
Bunlara da bakın: