Türkiye ve KKTC arasında ekonomik iş birliği anlaşması imzalandı

Ekonomi
Oğuzhan Batur
26 Mayıs 2020, 17:01
Oğuzhan Batur
26 Mayıs 2020, 17:01

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması’nın” yeni tip koronavirüs salgınının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek şekilde, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlandığını söyledi.

Oktay, video konferans yöntemiyle düzenlenen Türkiye ve KKTC Arasında İktisadi ve Mali İş Birliği Anlaşması İmza Töreni’nde yaptığı konuşmada, koronavirüs ile mücadelede tedbirlere uyulmaya devam edilmesinin önemini vurguladı. Koronavirüs ile mücadelede birçok gelişmiş ülkenin ciddi sorunlar yaşadığına, ekonomi, üretim ve ticaret ilişkilerinin etkilendiğine işaret eden Oktay, “Dünya, böylesine zorlu bir sınavdan geçerken KKTC, hükûmetiyle, vatandaşlarıyla topyekun takdire şayan bir mücadele örneği sergilemiştir.” dedi.

“TÜRKİYE, KKTC’NİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEKTİR”

“Salgınla mücadele süreci, KKTC’nin ekonomi yönetiminde yapılması gereken reformların önemini bir kez daha ortaya koymuştur.” diyen Oktay şöyle konuştu:

“Kuzey Kıbrıs’ta tüm kesimlerin yeni atılım sürecine destek vereceğine ve bu kriz dönemini KKTC için fırsata dönüştüreceğine yürekten inanıyorum. Salgının etkileriyle oluşacak yeni normale hazırlanırken Türkiye, geçmişte olduğu gibi KKTC’nin yanında olmaya devam edecektir.

Kıbrıs Türk halkının refahı için, KKTC’yi sürdürülebilir bir ekonomiye kavuşturmak için gereken adımları ciddiyetle ve vakit kaybetmeksizin birlikte atmaya kararlıyız. Geçtiğimiz yıl ve daha önce yapılan anlaşmalarla başlatılan kara yolları, su şebekesi ve hastane gibi somut projeleri süratle tamamlayarak yeni projeleri omuz omuza yürütmeye devam edeceğiz.”

“KKTC’NİN EKONOMİK BÜYÜMESİNE DOĞRUDAN KATKI SAĞLAYACAK PROJELERE DESTEK”

“Anlaşma, salgının ekonomide açtığı yaraların hızla iyileştirilmesine destek verecek şekilde, güçlü bir gelecek projeksiyonuyla tasarlanmıştır.” ifadesini kullanan Oktay, şunları söyledi:

“Aylar süren titiz bir çalışmanın sonucunda oluşan, kısaca ‘ARMA Modeli’ olarak adlandırdığımız ‘Türkiye-KKTC Altyapı ve Reel Sektör İçin Mali İş Birliği Aracı’ ile birlikte, KKTC’de yürütülecek proje süreçlerini daha verimli şekilde icra etmeyi ve böylece projelerin katma değerini artırmayı amaçlıyoruz. Hükûmetinizin desteğiyle birlikte uygulayacağımız ‘ARMA Modeli’ sayesinde KKTC’nin değişen dünyaya daha hızlı bir şekilde ayak uydurmasını, KKTC’de ekonomik büyüme ve kalkınmaya doğrudan katkı sağlayacak nitelikli projelerin kazandırılmasını amaçlıyoruz.”