Türkiye ve Azerbaycan, Ortak Askeri Komisyon kuruyor

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Nisan 2021, 12:39
Ayyıldız Huri Kaptan
07 Nisan 2021, 12:39

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Türkiye ile Azerbaycan’ın gerçekleştirdiği ortak tatbikata ilişkin açıklamalarda bulundu. Azerbaycan ile Türkiye arasında bir sonraki aşamada, ortak komisyon kurulmasının planladığı bildirildi.

Azerbaycan ve Türkiye ordularının muhabere birlikleri, dün itibarıyla ortak tatbikata başladı. Azerbaycan Savunma Bakanlığının dün yaptığı açıklamaya göre, Azerbaycan’da gerçekleştirilen tatbikatta, sahaya çıkan muhabere görevlileri tek bir iletişim sisteminin organizasyonu ile ilgili görevleri yerine getiriyor.

AZERBAYCAN VE TÜRKİYE ORDULARI, TEK İLETİŞİM SİSTEMİNİ DENETLİYOR

Azerbaycan’da gerçekleştirilen tatbikatta modern iletişim araçları ve otomatik kontrol sistemleri kullanılıyor. 8 Nisan’a kadar süreceği bildirilen tatbikat, birliklerin etkileşiminin organizasyonu, saha kontrol noktalarının açılması ve diğer faaliyetleri içeriyor.

TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ORTAK ASKERİ KOMİSYON KURUYOR

Azerbaycan Cumhuriyeti Hükumeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükumeti arasında savunma sanayi alanında işbirliğine ilişkin anlaşmada bir bulunan hüküme göre Azerbaycan ile Türkiye arasında bir sonraki Ortak Komisyonun kurulması planlanıyor.
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 6 Nisan’da onaylanan anlaşma 31 Ekim 2017’de Bakü’de imzalandı. Anlaşma, Türk hükumeti adına Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov ve Türkiye Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli tarafından imzalandı.

KOMİSYONDA HER İKİ TARAFTA EŞİT TEMSİL EDİLECEK

Komisyonda her iki taraf da eşit sayıda temsil edilecek. Komisyon, bu anlaşmanın uygulanmasından, yorumlanmasından ve gerekirse hükümlerindeki değişikliklerden sorumlu olacak. Anlaşmaya göre komisyona Savunma Sanayii Bakan Yardımcısı veya yetkili temsilcisi başkanlık edecek. Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı kadrosuna Savunma Sanayii Danışmanı veya Milli Savunma Bakanlığı Danışman Yardımcısı başkanlık edecek.

Komisyon, gerekirse, her bir tarafın silahlı kuvvetlerinden, teşkilatlarından ve savunma sanayi kuruluşlarından uzmanları içerebilecek.