Türkiye ve Azerbaycan’dan ortak sinema hamlesi

Güncel
_QHA Ankara
29 Aralık 2021, 10:46
_QHA Ankara
29 Aralık 2021, 10:46

Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Kerimov, Türkiye’nin sinema sektöründeki tecrübesinin altını çizerek bu konudan faydalanmak istediklerini bildirdi. Yeni yılda Türkiye ile ortak filmler yapmayı düşündüklerini açıkladı.

Kültür Bakanı Anar Kerimov, düzenlediği yıl sonu değerlendirme toplantısında konuştu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Kerimov önemli açıklamalarda bulundu. Toplantıda, Azerbaycan’ın diğer ülkelerle kültürel ilişkileri üzerinde de duran Kerimov, Türkiye ile kardeş iki ülke olduklarını ve çok iyi ilişkilere sahip olduklarını vurguladı.

Bakan Kerimov, göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği ilk yurt dışı ziyaretinin Türkiye olduğunu hatırlatarak “Birçok konuyu müzakere ettik. Sinema alanına da büyük yer ayırdık. Ortak film üretimi planlıyoruz. Türkiye’nin tecrübesini göz önünde bulundurmalıyız. Türkiye, sinema sektöründe kısa sürede büyük atılım ve başarı elde etmiştir. Bu tecrübeyi onlardan öğrenmek istiyoruz. Bizim yönetmen ve oyuncularımız da onlardan geri kalmıyor. Ortak iş yapmak ve tecrübe paylaşımı gibi bir iş birliği planlıyoruz. Yeni yılda Türkiye ile ortak filmlerin yapımı gündemde.” İfadelerini kaydetti.

Şimdilik somut projelerden bahsetmek için erken diyen Kerimov, “Türkiye ile ortak filmlerin yapılmasını çok istiyoruz. Bu aynı zamanda o filmlerin Netflix’te yayımlanmasına da hizmet edecektir.” dedi.