Türkiye ve Azerbaycan arasında enerji alanında ortaklık anlaşmaları imzalandı

Ekonomi
Ömer Kaya
22 Aralık 2021, 18:49
Ömer Kaya
22 Aralık 2021, 18:49

Bakü’de Azerbaycan-Türkiye Birinci Enerji Forumu gerçekleştirildi. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Perviz Şahbazov’un eş başkanlığındaki forumda, enerji konuları müzakere edildi ve enerji ve madencilik alanında Azerbaycan-Türkiye arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Azerbaycan ve Türkiye arasında enerji ve madencilik alanında anlaşma ve mutabakat zaptları imzalandı. Başkent Bakü’de bugün düzenlenen Azerbaycan-Türkiye Birinci Enerji Forumu‘nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi (SOCAR) Başkanı Rövneg Abdullayev, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, Azernerji Başkanı Baba Rzayev, TEİAŞ Genel Müdürü Orhan Kaldırım konuşma yaptı. Enerji ortaklığı hususunda konuların müzakere edildiği toplantıda, Türkiye ve Azerbaycan arasında anlaşmalar imzalandı .

TÜRKİYE VE AZERBAYCAN, ENERJİ ORTAKLIĞINA YÖNELİK ANLAŞMALARA İMZA ATILDI

Bu kapsamda, Azerbaycan ve Türkiye arasında arasında enerji ve madencilik alanlarında anlaşmalar imzalandı. Bakan Dönmez ile Azerbaycan Enerji Bakanı Şahbazov, “Azerbaycan-Türkiye Birinci Enerji Forumu Protokolü”ünü imzaladı. Dönmez ve Şahbazov, “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Enerji Bakanlığı Arasında Doğal Gaz Teslimatına Yönelik Mutabakat Zaptı”na da imza attı. Dönmez ve Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Madencilik Alanında İşbirliği Anlaşması”nı imzaladı.

Öte yandan, bakanların huzurunda yetkililerce, “Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü ve MTA Uluslararası Madencilik Anonim Şirketi İle Azerbaycan Cumhuriyeti Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden Kaynakları Kullanımı Devlet Ajansı ve AzerGold Halka Kapalı Anonim Şirketi Arasında Yer Bilimleri ve Madencilik Alanında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı” ve “Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü İle Milli Jeoloji Değerlendirme Hizmeti Arasında Yerbilimleri Alanında İşbirliği Yapılmasına İlişkin Mutabakat Zaptı”na da imza atıldı. Forum kapsamında Azerenerji ile TEİAŞ arasında da iş birliği protokolü imzalandı.