Türkiye, Ukrayna ve Rusya ile ilişkiler konusunda net: Kırım'ın ilhakını tanımıyoruz

Haberler
Canan Kevser
21 Ekim 2021, 13:36
Canan Kevser
21 Ekim 2021, 13:36

TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Çağatay Kılıç, Türkiye’nin Ukrayna ve Rusya ile diplomatik ilişkilerde tutumunun her zaman açık ve net olduğunu ifade ederek Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanınmadığını söyledi.

Dün, TRT World Forum 2021 kapsamında düzenlenen “Türkiye’nin Büyük Stratejisi: Bölgesel ve Küresel Zorluklar” konulu panelde konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu Başkanı Çağatay Kılıç, Türkiye’nin Kırım konusundaki tutumunun net olduğunu vurguladı.

“KIRIM’IN RUSYA TARAFINDAN İLHAKINI TANIMIYORUZ VE KABUL ETMİYORUZ”

Türkiye’nin jeopolitik konumunu ve komşularıyla olan diplomatik ilişkilerini değerlendiren Kılıç, Türkiye’nin argümanlarını ve fikirlerini çok net bir biçimde ortaya koyduğuna dikkati çekti.

Kılıç, Ukrayna ile Rusya arasındaki soruna değinerek şunları ifade etti:

“Türkiye, Rusya ve Ukrayna’ya yakın olmakla birlikte argümanlarını ve fikirlerini çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını tanımıyoruz ve kabul etmiyoruz.”

Ayrıca, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ayrıca, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altını çizdi.

Kılıç, yakın gelecekte enerjinin ve koronavirüs (Kovid-19) sonrası dünyanın diplomaside temel sorunu oluşturacağına ve bu durumun kolektif eylemler gerektireceğini de sözlerine ekledi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE, KIRIM’IN YASA DIŞI İLHAKINI HİÇBİR ZAMAN TANIMADI

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 10 Eylül 2021’de Eskişehir’de sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin daha önce olduğu gibi Kırım’ın 2014’ten bu yana Rusya tarafından yasadışı ve meşru olmayan işgalini tanımadığını ve gelecekte de tanımayacağını vurguladı. Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılması amacıyla oluşturulan Kırım Platformu’nun açılış zirvesinde Türkiye’yi temsil eden Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye, Kırım’ın yasa dışı ilhakını hiçbir zaman tanımadı ve gelecekte de tanıma niyetinde değil.” ifadelerini kullandı.