Türkiye, Ukrayna, Romanya, Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (Turksid) kuruluyor

23 Eylül 2019, 16:18

Kırım Tatarlarının yaşadığı bölgelerde ekonomik iş birliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla, İstanbul merkezli Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneği (TURKSİD) kuruluyor.

Kırım Tatarlarının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile iştişareler sonucunda, bir araya gelen Kırım Tatar iş adamları, dünyadaki Kırım Tatar diasporasının bulunduğu her ülkede faaliyet göstermeyi planlıyor. Dernek, 1 Ekim 2019 tarihi itibariyle resmen çalışmalara başlayacak.

Derneğin kurucularından iş adamı Ertan Baştuhan, Kırım Haber Ajansına (QHA) verdiği demeçte, dünya üzerindeki Kırım Tatar diaspora temsilcilerinin buluşma noktası ve iş birliğinin amaçlandığını bildirdi. Baştuhan, derneğin resmi açılışının 2019 Kasım ayında Ukrayna ve Türkiye’den bakanlar ve büyükelçiler seviyesinde yoğun bir katılımla gerçekleşeceğini bildirdi.

25 kişilik kurucular kurulunun bulunduğu Türkiye Ukrayna Romanya Kırım Sanayici İş İnsanları Derneğinin (TURKSİD), Ukrayna Temsilciğini; Kırım Haber Ajansı (QHA) eski Koordinatörü ve iş adamı İsmet Yüksel üstleniyor. Derneğin, Romanya Temsilciliğini ise Necat Sali yapacak.

KIRIM TATAR DİASPORASI ARASINDA EKONOMİK İŞ BİRLİĞİ HEDEFLENİYOR

İş adamı Ertan Baştuhan, Kırım Tatar diasporası arasında ekonomik iş birliğini ve güçlenmeyi inşa edecek oluşumun içerisinde; Türkiye, Ukrayna ve Romanya’dan iş adamlarının bulunduğu bildirdi. Baştuhan, gelecek dönemde Kırım Tatar diasporasının yer aldığı Polonya, Litvanya ve Letonya gibi Orta Avrupa ülkelerine de açılmayı planladıklarını duyurdu.

Ekonomi
Kırım Tatar diasporası
TURKSİD