"Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde yeni bir sayfa açıldığını müjdelemek gerekiyor"

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
09 Ağustos 2019, 16:09
Mehmet Berk Yaltırık
09 Ağustos 2019, 16:09

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) tarafından gerçekleştirilip Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın katılımıyla düzenlenen Türkiye-Ukrayna İş Forumunda konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodımır Zelenskiy’in “Türkiye ile birlikte çalışmak istiyoruz. Türk iş dünyasından sadece bazı dostlarımızla değil, gerçekten iş ortaklarımızla beraber çalışmak istiyoruz. Etkin yatırımcılara birçok alanda yardımcı olacağız. Onlara birçok alanda rekabet avantajı sağlayacak fırsatlar sunacağız” sözleri Türk iş dünyasında sevinçle karşılandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin açıklamalarını değerlendiren Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Kurnaz, direkt yabancı sermayetli yatırımların artmasının her iki ülkede ekonomik ve ticari ivmeleri de arttıracağını söyleyerek şu tespitleri dile getirdi: “Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy arasında gerçekleştirilen resmi görüşmede iki ülke arasındaki ticaret hacmi hedefinin 10 milyar dolar olarak belirlenmesi ve akabinde icra edilen Türkiye-Ukrayna İş Forumunda gündeme getirilen umut verici konuşmalar ile Türk iş dünyası büyük bir moral bulmuştur. İki ülke arasındaki ilişkiler Ukrayna’nın bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana devlet başkanları seviyesinde iyi şekilde ilerlerken, diplomatik ilişkilerimiz de ileri düzeyde tesis edilmiştir. Türkiye-Ukrayna ilişkileri 2011 yılında kurulan Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey (YDSK) mekanizmasıyla stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmiştir. Ülkeler arası ilişkilerin çok yönlü ve istikrarlı bir şekilde başarıyla devam edeceğine inancımız tamdır.”

Ekonomik ve ticari ivmelerin artışı hususuna ayrıca değinen Kemal Kurnaz, “İki ülkenin 120 milyonluk toplam nüfusu perspektifinden baktığımızda ülkelerin iç pazarlarda seyreden hızı üzerinde yaratacağı olumlu etkisi çok büyüktür. İkili ilişkiler sadece ticari ve ekonomik açıdan değil, aynı zamanda sosyal ilişkilerde de, ülkelerle dostluk bağlarının daha da pekiştiği ve iş insanları arasındaki karşılıklı anlayışın geliştiği birer yapı olarak ele alırsak bu bakımından da önemi artacaktır. Türkiye – Ukrayna ilişkilerinde yeni bir sayfanın açıldığını da müjdelemek gerekiyor” diye kaydetti.