Türkiye-Ukrayna enerji işbirliğinin nabzı Ankara'da attı

Haberler
_QHA Ankara
20 Eylül 2019, 15:44
_QHA Ankara
20 Eylül 2019, 15:44

Türk-Ukrayna İşadamları Derneğinin (TUİD) organizatörlüğünde, Ankara Sheraton Otel’de düzenlenen “TUİD Ukrenergo Roadshows” etkinliğinde, Türkiye ve Ukrayna enerji sektörünün önde gelen isimleri bir araya geldi.

Ankara’daki etkinlikte; Türk ve Ukrayna enerji sektörünün önde gelen isimlerine  yatırım programı detayları ve ihale takvimi hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

“UKRAYNA ÖZELİNDE OLDUKÇA GÜÇLÜ KONUMDAYIZ”

Söz konusu etkinlikte konuşma yapan TUİD Başkanı Burak Pehlivan, “Türkiye, yurt dışında yıllar içinde dünyada en çok dış diplomatik temsilciliği olan 6. ülke konumuna geldi. Ukrayna özelinde ise oldukça güçlü konumlanmış durumdayız. Ukrayna’da iki dış temsilciliğimiz, iki ticaret müşavirliğimiz bulunurken, yirmi yıldır Ukrayna’da faaliyetlerini sürdüren Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’nın(TİKA) ülkeye yaptığı kalkınma iş birliği katkısı, 50 milyon $’ı buluyor.” ifadelerini kullandı.

“BU ETKİNLİK TARİHİ BİR ETKİNLİK”

Ankara’da düzenlenen etkinlikte Kırım Haber Ajansının (QHA) sorularını yanıtlayan Pehlivan, “Ukrayna Devlet Enerji Firması Ukrenergo, bu Roadshows ile Ankara’da potansiyel firmamızla bir araya geldi. Bizim amacımız Türkiye ile Ukrayna arasındaki ekonomi ve ticaret ilişkilerini gelişmesine katkıda bulunmak. Bu yapmanın da yolu iki ülke arasındaki ticareti arttırmaktan geliyor. Tabi ticaret derken sadece mal ticareti olarak düşünmeyin müteahhit hizmetlerimiz başta olmak üzere hizmet ihracatımızda söz konusu.” dedi.

“UKRAYNA KAMU FİRMASININ YURT DIŞINDA YAPTIĞI İLK ORGANİZASYON”

Ukrayna kamu firması Ukrenergo’nun yurt dışında kendi alanında yaptığı ilk organizasyon olduğunu vurgulayan Pehlivan, “Bu organizasyonda,  firmalarımız Ukrayna’la ilgili yatırım yapmayacaklar Ukrayna zaten Uluslararası finans kurumlarının finanse ettiği yine Ukrayna’nın bütçe imkanlarıyla ortaya çıkacak Ukrayna enerji sektöründeki yatırımlardan müteahhit olarak danışmanlık mühendislik firması olarak ekipman tedarikçisi olarak pay kapacaklar.” açıklamasını yaptı.

Öte yandan, Ukrayna devlet enerji şirketi Ukrenergo’nun, Dünya Bankası ve Avrupa Kalkınma Bankası finansörlüğünde 3 milyar dolarlık enerji iletim hattı yatırım programı başlattığı kaydedildi.