Türkiye-Ukrayna ekonomik ilişkileri masaya yatırıldı

23 Eylül 2019, 22:13

“Türkiye-Ukrayna Ekonomik İlişkileri ve İkili İş Birliği İmkânları” konulu toplantı 23 Eylül 2019 tarihinde Ankara Ticaret Odası’nda Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya), Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneği (MİSİAD) ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Gerçekleşen toplantıya Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga, EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel, Ankara Ticaret Odası Meclis Başkanı Mustafa Deryal, DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci ve iki ülkeden alanında uzmanlar, akademisyenler, birçok Türk, Ukraynalı iş insanı katıldı. Türkiye-Ukrayna ekonomik ve ticari ilişkileri ile Ukrayna’daki yatırım imkânları, sunulan destekler değerlendirildi.

HEDEF 10 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ

Toplantıda Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Kurnaz, “Çok kısa zamanda ülkelerimiz arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması’nın da yürürlüğe girmesiyle beraber, 4 milyar dolar civarında seyreden ikili dış ticaret hacminin kısa vadede 6 milyar dolara, orta vadede 8 milyar dolara, uzun vadede ise 10 milyar dolara çıkmasının beklentisindeyiz. Ukrayna’da Türk ihracatçıların rakipleri ile eşit şartlara sahip olarak uluslararası rekabet güçlerini arttırmaları da bu noktada çok önemli husustur. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Volodımır Zelenskiy’nin yakın temasları doğrultusunda ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin çok yönlü ve istikrarlı olarak yol alacağına inancımız tamdır.” diye konuştu.

SIBIGA: UKRAYNA TÜRK İŞ İNSANLARINA BÜYÜK ÖNEM ATFETMEKTEDİR

Ukrayna Ankara Büyükelçisi Andriy Sıbiga toplantıda gerçekleştirdiği konuşmada, “Ukrayna’nın, bağımsızlığını kazandığı günden bugüne dek, Türkiye ile ilişkilerinde her zaman dostluk var olmuştur. Gerek eğitim, kültür, turizm gibi alanlarda gerekse ticari ve ekonomik alanlarda karşılıklı potansiyellerini ortaya koyan iki ülke, çeşitli anlaşmalarla faaliyetlerini başarılı olarak sürdürmektedir.” dedi. Sıbiga, “Ukrayna Türkiye ile olan ilişkilerinde Türk iş insanlarına büyük önem atfetmektedir. Ülkelerimiz arasında hedeflediğimiz, hedefleyeceğimiz projeleri gerçekleştirmek için hiçbir engel bulunmamaktadır. Serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesiyle de iş dünyası orta ve büyük çapta kazanım elde edecek, bu da ticarette bütünleşme kazandırarak karşılıklı olarak bizleri mutlu edecektir.” ifadelerini kullandı. Büyükelçi, Ukrayna’nın gelen dönemde altyapı için 24 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı.

MİSİAD Genel Başkanı Feridun Öncel, stratejik ortak olan iki ülke için gelişmiş yatırım imkanlarının karşılıklı olarak sunulmasının ülkeler iş birliklerine daha da ivme kazandıracağı, sektöründe bölgesel ve küresel pozitif ses getireceği ve bunun faydasının yadsınamaz olacağı hususunda vurgu yaptı.

SİLAH VE AĞIR SANAYİ VURGUSU

DEİK Türkiye-Ukrayna İş Konseyi Başkanı Rasim Bekmezci, “Diplomatik ilişkilerimizin 28. yılında, ülkelerimiz arasındaki sıkı dostluk ortamında sürdürdüğümüz ekonomik ve ticari ilişkilerimiz hacminin en kısa sürede arzu edilen seviyeye ulaşmasını temenni etmekteyiz. Ülkelerimiz arasındaki ticari süreçlerde yaşanan bazı mevcut zorlukların, 2007 yılından bu yana devam eden müzakereler sonucu yürürlüğe girmesine az süre kalan Serbest Ticaret Anlaşması ile beraber aşılacağına emin olarak, pazarlarda her iki ülkenin avantajlar elde ederek, ilişkilerinde istikrarlı gelişimlerini sürdüreceklerini beklemekteyiz.” dedi. Bekmezçi, Silah sanayisi ve ağır sanayi alanında çok gelişmiş olduğuna da dikkat çekerek, stratejik yatırımlar konusunda Ukrayna’nın önemini vurguladı.

Haber: Esma Kasar / Görüntü: Emrah Aksel

Andriy Sıbiga
DEİK
MİSİAD
rasim bekmezci
Türkiye-Ukrayna ekonomik ilişkileri
Türkiye-Ukrayna ilişkileri
Ukrayna