Türkiye, Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy'i ağırlayacak

Güncel
Ömer Kaya
05 Ağustos 2019, 13:27
Ömer Kaya
05 Ağustos 2019, 13:27

Ahmet Özay

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın konuğu olarak Türkiye ziyaretine 7 Ağutos 2019 Çarşamba günü Ankara’dan başlıyor.

Son olarak Eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Kasım 2018’de Türkiye’de temaslarda bulunduğu dikkate alınırsa Türkiye – Ukrayna ilişkileri birçok ülke ile kıyaslanmayacak kadar yoğun.

Son ziyaretten akılda kalan, eski Cumhurbaşkanı Poroşenko’nun özellikle savunma sanayi, Ukrayna Kilisesi’nin Moskova’dan ayrılarak Fener Patrikhanesine bağlanması ve Türkiye’deki Kırım Tatar ve Ukrayna dernek temsilcileri ile görüşmeleri olmuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ EN TEMEL KONU: KIRIM’IN İŞGALİNE BAĞLI MESELELER

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin Türkiye temaslarının bu doğrultuda olacağını söyleyebiliriz.

İki ülke ilişkilerinde temel konu şüphesiz Kırım’ın 2014 yılında Rusya tarafından işgaline bağlı konular. Ukrayna ve Türkiye’nin tutumu açık. Hiçbir şekilde ne işgali ne de oldu bittileri kabul etmiyorlar.


UKRAYNA, DÜNYANIN ALTINCI SİLAH İHRACATÇISI KONUMUNDA

Türkiye ve Ukrayna içinde bulundukları dış tehditler nedeni ile savunma sanayine büyük önem veriyorlar. Ukrayna dünyanın 6’ıncı büyük silah ihracatcısı konumunda. Savunma sanayinde büyük ilerleme kaydeden Türkiye ile Ukrayna’nın ortak adımlar atacağı muhakkak.

Özellikle Ukrayna Deniz Kuvvetlerinin gelişimi konusunda ve insansız hava araçları alanında Türkiye, füze sistemleri, uçak ve tank motoru konusunda Ukrayna önemli bir birikime sahip.

Son NATO tatbikatları kapsamında Türk ve Ukrayna Deniz Kuvvetleri sık sık işbirliği yapıyorlar. Ukraynalı denizciler İstanbul’da eğitim alıyorlar. Ukrayna basınında son olarak Ukrayna karasularının korunması konusunda Türk korvetlerinin bir model olacağı hususu ele alındı.

GÖRÜŞMEDE, İKİ ÜLKE ARASINDAKİ TARİHİ, KÜLTÜREL BAĞLARIN DA GÜNDEME GELMESİ BEKLENİYOR

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’nin ülkenin alt yapı sorununu çözmekte kararlı olduğu malum. Bu konuda oldukça hızlı da davranıyor. Türkiye’nin otoyol sisteminden örnekler veriyor. Türk müteahitlerin başarılarını gündeme getiriyor. Bu konunun ikili görüşmelerde ele alınacağı da kesin.

Ukrayna her geçen gün olumlu yönde gelişen dünya sistemine entegre olan bir ülke. Ukraynalıların yaşamak ve seyahat etmek için tercih ettikleri ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor.  Türkiye’de sayıları milyonlarla ifade edilen Kırım kökenli insanımızın ana vatanı.

“BİNLERCE İNSAN ARTIK KENDİNİ UKRAYNA TÜRKLERİ OLARAK TANIMLIYOR”

Şimdi benzeri bir süreç Türkiye’den Ukrayna’ya yaşanıyor. Kıyiv’de (Kyiv) ve başka şehirlerde Türk turistleri aileleriyle, caddelerde bebek arabaları ile görüyorsunuz. Kıyiv’e yerleşmiş büyük bir Türk kitlesi var. Bir Frankfurt, bir Viyana bir Brüksel gibi burayı ikinci vatan kabul eden binlerle ifade edilecek bir kitle artık Ukrayna Türkleri olarak tanımlanıyor.

Bir başka detay da diplomasi alanından. Her yıl dünyanın dört bir yanında görev yapan Türk büyükelçileri “Elçiler Toplantısı” adı altında Ankara’da bir araya geliyorlar. Bu sene yapılacak Elçiler Toplantısı’na Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’in onur konuğu olarak katılarak; Türkiye Cumhuriyeti’nin dünyada görev yapan elçilerine hitap etmesi bekleniyor. Böylesi bir davet, yabancı bir ülke devlet adamına gösterilen hürmet ve güvenin en güzel ifadesi olduğu gibi, dost Ukrayna’nın da kendisini dünyada anlatması için güzel bir fırsat oluşturuyor.

Türkiye, diplomasiden kültürel ilişkilere, savunma sanayisinden diaspora ortaklığına birçok alanda sıcak duygularla, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy’i karşılamaya hazırlanıyor.