Türkiye Tarım Bakanı Kirişci ile Ukrayna Tarım Politikaları Bakanı Solskıy görüştü

Haberler
Filiz
28 Temmuz 2022, 17:52
Filiz
28 Temmuz 2022, 17:52

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Solskıy bugün bir araya gelerek, tahıl koridoru anlaşması hususunda görüşme yaptı. Görüşmede, dün İstanbul’da Müşterek Koordinasyon Merkezi’nin açılmasının küresel gıda krizini önleyeceği belirtildi.

Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Ukrayna Tarım Politikası Gıda Bakanı Mıkola Solskıy Bakanlık Toplantısı’nda bir araya geldi. Görüşmede, Ukrayna’dan sağlanacak tahıl sevkiyatının dünya pazarına açılması hususunda konuştu.

Bakan Kirişci Ukrayna’dan İstanbul’a sağlanacak tahıl sevkiyatını kapsayan anlaşmanın 22 Temmuz’da yapıldığını anımsatarak, “Türkiye olarak önceliğimiz ateşkesin sağlanması, adil ve sürdürülebilir barışın tesis edilmesidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, ülkemizin yoğun diplomatik çabaları var. Dilerim bunu başarabiliriz” ifadelerini kullandı.

VAHİT KİRİŞCİ: HER ŞEY YOLUNDA GİDERSE ANLAŞMA UZAYACAK

Bakan Kirişci, imzalanan anlaşmanın Ukrayna’nın 3 liman kenti Odesa, Yujnıy, Çernomorsk’tan sağlanacak ihracatı kolaylaştıracağını kaydetti. Bu çerçevede Kirişci, dün resmi açılışı yapılan koordinasyon merkezine ilişkin olarak, “Taraflar, deniz insani yardım koridorlarının güzergahlarını belirleyecek. Sözleşme için 4 aylık bir süre öngörülüyor. İnşallah her şey yolunda giderse bu süre, otomatik olarak, kararlaştırıldığı gibi uzatılacak” dedi.

MIKOLA SOLSKIY: TAHIL KORİDORU ANLAŞMASI TÜRKİYE’NİN UKRAYNA’YA VERDİĞİ DESTEĞİN ÖNEMLİ GÖSTERGESİ

Ukrayna Tarım Politikası ve Gıda Bakanı Mıkola Solskıy ise, anlaşma sürecinde Türk yetkililerle devamlı iletişim halinde olduklarını ve bunun önem taşıdığını belirtti. Tahıl koridorunun gıda krizinde çözüm oluşturacağının altını çizen, “Türk halkına ve devletine savaşın başından beri Ukrayna’ya verdikleri destek için teşekkür ederim. İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması Türkiye’nin Ukrayna’ya verdiği desteğin önemli bir göstergesidir. Burada Türkiye’nin rolü çok büyük” ifadelerini kullandı.