Türkiye, sivillere yönelik katliamlarını sürdüren Ermenistan'a ateş püskürdü

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ekim 2020, 10:35
Ayyıldız Huri Kaptan
17 Ekim 2020, 10:35

Azerbaycan’daki sivil yerleşim yerlerine saldırılarını sürdüren Ermenistan, gece saatlerinde Gence ve Mingeçevir şehirlerine füze saldırısı düzenledi. Ermenistan’ın saldırıları sonucu 12 sivil hayatını kaybetti. Türk yetkililerden, siyasilerden Ermenistan’ın saldırılarına kınama mesajları peş peşe geldi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev tarafından 17 Ekim 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada Ermenistan ordusunun Gence ve Mingeçevir şehirlerine füzelerle saldırdığı duyuruldu. Hacıyev, yeni füze sistemlerini ülkesine getiren Ermenistan’ın Gence’ye düzenlediği saldırıda 20’den fazla evin yıkıldığını, sivillerin arasında can kayıpları ve yaralıların olduğunu bildirdi.

FUAT OKTAY: BUNUN ADI KALLEŞLİKTİR, KORKAKLIKTIR

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence kentine saldırısına ilişkin, “Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, hak hukuk tanımazlıktır.” dedi.

Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan’ın Gence kentine düzenlediği füze saldırısına tepki göstererek, “Savaş suçu işleyen terörist ve işgalci devlet Ermenistan, Gence’de kadın, çocuk, yaşlı demeden yine masum sivilleri vurdu ve kirli yüzünü bir kez daha gösterdi. Bunun adı kalleşliktir, korkaklıktır, hak hukuk tanımazlıktır.” ifadelerini kullandı.

Oktay, her konuda sözü olan ülkelerin ve uluslararası kuruluşların işgalci Ermenistan’ın sivilleri katletmesine sessiz kalmasının manidar olduğunu belirterek “Hiçbir insanlık suçu cezasız kalmaz. Can Azerbaycan’ın daha da güçlü şekilde yanında olmayı sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“TÜRKİYE SONUNA KADAR AZERBAYCAN’IN YANINDA”

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise Ermenistan’ın sivillere yönelik saldırılarına ilişkin, “Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır.” dedi.
Kalın, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan’ın ilan edilen ateşkese rağmen savaş suçları işlediğini anımsattı.

Ermenistan ordusunun Hocalı’da yaptığı gibi çocuk, yaşlı, sivil demeden cinayet işlediğinin altını çizen Kalın, “Bu hukuksuzluk ve katliamlar karşılıksız kalmayacaktır. Kim ne derse desin Türkiye, sonuna kadar Azerbaycan’ın yanındadır.” dedi.

“ERMENİSTAN, KATLİAM ŞEBEKESİ GİBİ DAVRANIYOR”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Ermenistan’ın katilce saldırılarını lanetlediklerini vurgulayarak, “Ermenistan ve destekçileri savaşın bile hukukunda olmayan katliam şebekesi gibi davranıyor. Bu saldırılar ve katliamlar cezasız kalmayacak.” ifadelerini kullandı.

Çelik, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence kentine saldırılarına ilişkin şunları kaydetti:

“Can Azerbaycan’ın yanındayız. Ermenistan’ın katilce saldırılarını lanetliyoruz. Ermenistan bir haydut devlet olarak sivilleri öldürüyor. Acımasız katliamlar gerçekleştiriyor. Katiller ve destekçileri hukuku çiğniyor. Gence’ye yapılan saldırılar insanlık suçudur. Ermenistan ve destekçileri savaşın bile hukukunda olmayan katliam şebekesi gibi davranıyor. Bu saldırılar ve katliamlar cezasız kalmayacak. Ermenistan insanlığa karşı suç işlemekten suçludur. İnsanlık ve hukuk adına Ermenistan mahkum edilmelidir.”

“ERMENİSTAN TERÖR DEVLETİ OLDUĞUNU BİR KEZ DAHA GÖSTERMİŞTİR”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ermenistan’ın terör devleti olduğunu bir kez daha gösterdiğini ve sivillere saldırarak insanlık suçu işlediğine değinerek, “Bu alçaklığı lanetliyorum.” ifadesini kullandı.
Gül, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine düzenlediği füze saldırılarına tepki göstererek, “Ermenistan, terör devleti olduğunu bir kez daha göstermiş, sivillere saldırarak yine insanlık suçu işlemiştir. Bu alçaklığı lanetliyorum. Daima Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikteyiz. Can Azerbaycan asla yalnız kalmayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

KILIÇDAROĞLU: AZERBAYCAN HALKININ HAKLI DAVALARINDA YANLARINDAYIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir kentlerine düzenlediği füze saldırılarını şiddetle kınadı.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti: “Azerbaycan’ın Gence ve Mingeçevir şehirlerine gerçekleştirdiği saldırılarla savaş ve insanlık suçu işleyen Ermenistan’ı şiddetle kınıyorum. Kardeş Azerbaycan halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, haklı davalarında yanlarında olduğumuzu bir kez daha tekrarlıyorum.”